حساسیت به آجیل؛ همه‌ی آنچه باید درباره آلرژی به آجیل بدانیم!!

حساسیت به آجیل یکی از هشت حساسیت رایج به مواد غذایی در جهان است که بطور متوسط 0.5 تا 1 درصد جمعیت را درگیر می کند. امروز در مای آجیل درباره حساسیت به آجیل های درختی صحبت می کنیم. آجیل درختی آجیل هایی هستند که برخلاف بادام زمینی که در زیر زمین رشد می کند، روی درخت رشد می کنند، مانند بادام، بادام هندی، پسته، گردو و …

البته حساسیت به آجیل را نباید با سم موجود در برخی آجیل ها اشتباه گرفت. ما قبلا درباره سم موجود در بادام هندی خام مطلبی نوشتیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

آلرژی و حساسیت نسبت به آجیل

آلرژی نسبت به یک آجیل لزوما به این  معنی نیست که فرد به تمامی آجیل های درختی حساسیت دارد اما برخی از آجیل ها بعلت مواد تشکیل دهنده مشابه حساسیت های مشابه ایجاد می کنند. برای مثال بادام هندی و پسته و یا گردو و پکان. اگر فردی به یک نوع آجیل حساسیت داشته باشد احتمال اینکه به انواع دیگر هم حساسیت نشان دهد بالاست. البته ممکن است برخی آجیل ها برای وی مناسب و بی خطر باشد. عواملی از جمله سن، جنسیت، نتایج آزمایش آلرژی و پیشینه خانوادگی در بررسی حساسیت و آلرژی نسبت به آجیل تاثیرگذار است. اگر فردی به یک نوع آجیل حساسیت دارد همواره باید احتمال آلرژی نسبت به سایر آجیل ها را هم بدهد و قبل از مصرف حتما مقدار کمی از آن را تست کند.

حدود 30% افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند نسبت به آجیل هم حساس هستند. اما حساسیت به آجیل درختی لزوماً به این معنی نیست که فرد نسبت به بادام زمینی حساسیت دارد. حتی افراد دارای حساسیت به آجیل، تخمه هایی نظیر آفتابگردان و کدو را بدون مشکل هضم می کنند. حتی اکثریت قریب به اتفاق افراد دارای آلرژی، نسبت به نارگیل که از نظر گیاهشناسی یک آجیل هست حساسیتی ندارند. مغز گردو، شاه بلوط و کدو همگی در دسته آجیل ها قرار می گیرند. برای همین افراد دارای حساسیت قبل از مصرف آن ها باید ملاحظاتی را در نظر بگیرند و با متخصص آلرژی مشورت کنند.

آلرژی و حساسیت به آجیل

آلرژی به آجیل معمولا از کودکی ایجاد می شود و در طول زندگی ادامه پیدا می کند. البته تقریبا 10% از افراد ممکن است در ابتدا به آجیل حساسیتی نداشته باشند و سپس نسبت به آن آلرژی پیدا کنند.

حساسیت به آجیل می تواند بسیار شدید باشد و منجر به آنافیلاکتیک یا شوک آلرژیک گردد که می تواند منجر به بیهوشی و حتی مرگ گردد. به همین دلیل افراد دارای حساسیت به آجیل باید همواره اپی نفرین بهمراه داشته باشند. با اطلاعات صحیح نسبت به آلرژی و آموزش موارد احتیاطی می توانید یک رژیم غذایی مناسب و کیفیت زندگی خوب را تجربه کنید.

منبع: آکادمی حساسیت و آسم آمریکا

کلی مطلب آموزشی در پیج اسنتاگرام مای آجیل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا