چرا قیمت پسته نسبت به سایر آجیل ها بالاست؟؟!

سوالی که همواره در ذهن اکثر مشتریان ایجاد می شود این است که چرا قیمت پسته نسبت به سایر آجیل ها بالاتر است؟ دلایل روشنی وجود دارد که قیمت پسته با سرعت بیشتری نسبت به آجیل های دیگر رشد می کند.

دلایل قیمت بالای پسته

پسته فقط در چند نقطه از جهان رشد می کند

پسته یک درخت بیابانی است که با وجود خاک ضعیف می تواند زنده بماند. اما پسته برای رشد و باروری به زمستان های سرد و تابستان های گرم و طولانی نیاز دارد. شرایطی که در کل جهان فقط در دو منطقه وجود دارد: برخی نواحی ایران مانند دامغان و رفسنجان و کالیفرنیای آمریکا.

درخت پسته برای باروری مدت زمان زیادی نیاز دارد

پس از اینکه زمین مناسب کاشت پسته را یافتید باید بدانید که درخت پسته  5 تا 6 سال طول می کشد که پسته بدهد. در ابتدا میزان تولید پسته آن بسیار پایین است و حدود 15 تا 20 سال زمان میبرد تا به باروری کامل برسد.

باغ پسته

باردهی درخت پسته نسبت به سایر آجیل ها کمتر است

فرض کنیم مکان مناسب کاشت پسته را یافتید و دو دهه منتظر بلوغ درخت ماندید. اکنون باید بدانید که درخت نر اصلا پسته نمیدهد و درخت ماده نیز در زمان باروری، بیشترین مقداری که می تواند پسته بدهد در حدود 22.5 کیلوگرم پسته خشک در سال است. برای مقایسه، درخت گردوی بالغ در حدود 40 کیلو در سال گردو می دهد.

درخت پسته یکسال درمیان بصورت کامل بارور میشود

پس از اینکه با تمامی موارد فوق کنار آمدید باید بگوییم نباید هر سال منتظر پسته باشید. واضحتر بگوییم درخت پسته یکسال بصورت کامل پسته می دهد و سال بعد تولید کمتری دارد و مواد غذایی را برای سال آینده ذخیره می کند.

هزینه های سربار پسته بالاست

از طرفی برداشت پسته در اکثر باغات بصورت دستی انجام می شود که هزینه سربار را بالا می برد. نکته دیگر این است که کشور ما چندین سال است که درگیر خشکسالی است. این خشکسالی باعث از بین رفتن برخی از درختان می شود. از طرفی پسته در هنگام رشد نیاز به آب زیادی دارد. این مسئله باعث بالا رفتن قیمت آب و در نتیجه بالا رفتن هزینه های تولید پسته می شود.(منبع)

خرید پسته

خرید پسته

در نهایت ما همچنان تلاش می کنیم بهترین پسته با مناسب ترین قیمت را برای شما تهیه کنیم و معتقدیم کیفیت پسته‌ی ایران ارزش قیمتش را دارد. شما می توانید با مراجعه به صفحه خرید پسته نسبت به سفارش آن اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا