خرید پسته

خرید پسته

خرید پسته خام

خرید پسته شور

خرید مغز پسته

خرید خلال پسته

درباره پسته

پسته که بعنوان خوشمزه ترین آجیل شناخته می شود، دانه ی درختی کوچک با همین نام است که در مناطق خشک و با آب و هوای گرم و معتدل رشد می کند. این درخت بومی ایران بوده و در منطقه خاورمیانه از افغانستان تا مدیترانه و همچنین آمریکا بطور گسترده کشت می شود. حدود 50 درصد پسته جهان در ایران تولید می شود.

این درخت در ایران در شهرهای دامغان، رفسنجان، سیرجان، زرند و … کشت می شود. البته پسته دامغان و پسته رفسنجان در این بین از اعتبار بیشتری برخوردارند.

انواع پسته از نظر شکل ظاهری

از لحاظ شکل ظاهری، پسته ها را به دو دسته کشیده (بادامی) و گرد (فندقی) دسته بندی می کنند. در ادامه درباره هر کدام از این پسته ها توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

انواع پسته

پسته کشیده

پسته کشیده یا بادامی ظاهری کشیده و بلند دارد. بصورت کلی خرید و فروش پسته بادامی در بازار با سهولت و قیمت بالاتری صورت می گیرد، چرا که این پسته ظاهر لوکس تری دارد و به همین دلیل مشتریان آن نیز بیشتر است. پسته بادامی یا کشیده شامل پسته اکبری، احمدآقایی، عباسعلی و شاهپسند است.

پسته گرد

پسته گرد همانطور که از نامش پیداست، ظاهری گرد دارد. معمولا خریداری این نوع پسته از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است. پسته گرد شامل پسته فندقی و کله قوچی است. پسته فندقی در سایز ریز (انس بالا) و پسته کله قوچی در سایز درشت (انس پایین) موجود است.

انواع پسته برای خرید

پسته دارای انواع و ارقام متفاوتی است. شاخص های مختلفی برای دسته بندی پسته وجود دارد. برخی پسته را براساس نژاد و نوع (مانند اکبری، احمد آقایی، عباسعلی و …) دسته بندی می کنند، بعضی براساس شکل و ظاهر پسته (مانند بادامی، فندقی و …). حتی عواملی مثل محل کشت نیز برای دسته بندی پسته در بین عوام رواج دارد (مانند پسته دامغان یا رفسنجان).

اندازه پسته

ما اینجا برای راهنمایی شما در خرید پسته ابتدا انواع پسته را براساس نژاد توضیح میدهیم و سپس دسته بندی های دیگر را مشخص می کنیم.

پسته اکبری

پسته اکبری

یکی از معروف ترین پسته های ایران پسته اکبری است. این پسته یکی از بهترین ارقام پسته برای صادرات است و ارزآوری زیادی دارد. این پسته دارای میزان خندانی بسیار بالایی است و رنگ روی مغز بنفش و رنگ پوست استخوانی کرم تیره است. پسته اکبری کشیده و درشت بوده و با توجه به سایز آن به super long معروف است. پسته اکبری برای نخستین بار در روستای امین آباد رفسنجان شناسایی شد. پسته اکبری در انس های20 تا 28 موجود است.(انس پسته چیست؟) خرید پسته اکبری می توانید یک خرید لوکس برای مهمانی های مهم شما باشد.

پسته احمدآقایی

پسته احمدآقایی

پسته احمدآقایی نیز یکی از ارقام مرغوب پسته ایران است. می توان گفت این پسته از نظر اندازه در دسته درشت قرار می گیرد اما به اندازه اکبری درشت نیست. همین عامل باعث شده تا قیمت مناسبتری نسبت به اکبری داشته باشد و درصد بالای خندانی آن فروش فوق العاده ای را در بازار تجربه کند. یکی دیگر از عوامل بازارپسند بودن این پسته پوست استخوانی و سفید آن است. پسته احمدآقایی پوستی کاملا سفید دارد در صورتیکه پسته اکبری کمی کرم تر و تیره تر است. رنگ رویی مغز پسته احمدآقایی ارغوانی تا قرمز روشن است و از این طریق می توان آن را نسبت به پسته اکبری تمایز داد. ما همواره خرید پسته احمدآقایی را برای مهمانی ها و دورهمی هایی که تا حدودی رسمی تلقی می شود و نیازمند تنقلات تا حدودی لوکس است پیشنهاد میکنیم.

پسته عباسعلی

پسته عباسعلی دامغان

پسته عباسعلی دامغان دارای چربی بالا و طعم حوشمزه و بی نظیری است. این پسته مغز شیرینی دارد. پوست استخوانی پسته عباسعلی سفید و روشن بوده و کشیده و بادامی شکل است، به همین دلیل ظاهر شکیل و زیبایی داشته و بازارپسند است. این پسته اولین بار در سال 1370 در دامغان شناسایی شد. پسته عباسعلی دامغان شباهت زیادی به پسته احمدآقایی دارد و از دو طرف خندان است. انس پسته عباسعلی معمولا بین 24 تا 28 هست. یعنی اندازه دانه های پسته متوسط است. این عامل باعث شده تعداد دانه های پسته عباسعلی در یک کیلو نسبت به پسته اکبری که درشت تر است بیشتر باشد و مقرون بصرفه تر بنظر برسد. قیمت مناسب، ظاهر شکیل و طعم و مزه عالی همه این عوامل خرید پسته عباسعلی را به یک گزینه بسیار اقتصادی و مناسب تبدیل کرده است.

پسته فندقی (اوحدی)

پسته فندقی

همانطور که از اسم این پسته مشخص است می توانیم به ظاهر این پسته پی برد. پسته فندقی یا اوحدی دارای ظاهر گرد و کروی شکل همانند فندق است. پسته فندقی از نظر سایز و اندازه ریز بوده به همین علت کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه است چرا که در مقایسه با پسته های درشتی همچون اکبری در یک کیلو تعداد بیشتری دانه پسته دارد. به همین دلیل از پسته فندقی بیشتر در آجیل ها استفاده می شود تا آجیل قیمت متعادل تری داشته باشد. اگر بدنبال خرید پسته با قیمت مناسب و اقتصادی هستید، پسته قندقی بهترین گزینه برای شماست.

پسته فرخی

پسته فرخی یکی از انواع پسته دامغان است. این پسته از نظر ظاهری شبیه به پسته خنجری بوده اما کشیده تر و درشت تر است. خصوصیت ظاهری پسته فرخی این است که از یک طرف خندان است. یعنی پوست استخوانی این پسته از یک طرف بسته و از طرف دیگر خندان است. این پسته و پسته خنجری مغز سبز و فسفری دارند که بسیار مناسب شیرینی پزی است. به همین دلیل خرید این پسته را بصورت مغز کرده برای شیرینی پزی ها توصیه می کنیم.

پسته خنجری

پسته خنجری

همانطور که از نام این پسته برمی‌آید این پسته ظاهر کشیده و لبه های تیز و برگشته دارد. پسته خنجری در دسته پسته بادامی قرار میگیرد. پوست استخوانی آن کدر است اما مغز بسیار خوش رنگی دارد. پوست رویی مغز به رنگ صورتی روشن یا اصطلاحا ماتیکی بوده و مغز پسته خنجری سبز فسفری است. به همین دلیل مغز این پسته در شیرینی فروشی ها خریدار زیادی دارد. نکته دیگر درباره پسته خنجری این است که یک طرف خندان است. یعنی پوست استخوانی آن از یک طرف باز و از طرف دیگر بسته است. بطور کلی پسته خنجری شباعت زیادی به پسته فرخی دارد با این تفاوت که اندازه آن معمولا کوچکتر است.

پسته شاهسپند

پسته شاهپسند

پسته شاهپسند یکی از ارقام پسته دامغان بوده و در گروه پسته های بادامی شکل قرار میگیرد. این پسته دارای کیفیت و طعم و مزه بی نظیری است بطوریکه نام شاهپسند را بر آن نهادند. پوست رویی مغز این پسته بسیار خوش رنگ و قرمز است که اصطلاحا به آن مغز گلدار می گویند. به همین دلیل مغز آن نیز طرفدار زیادی دارد. درصد خندانی پسته شاهپسند نیز بالاست. یعنی در مقدار مشخصی پسته در انواع مختلف، پسته شاهپسند کمترین میزان دهن بست را دارد. پوست استخوانی این پسته اما کرم رنگ بوده و گاهی به تیرگی میزند. خرید این پسته بعنوان یک محصول لوکس و خوش ظاهر با طعمی بسیار لذیذ پیشنهاد می شود.

پسته کله قوچی

پسته کله قوچی

پسته کله قوچی یکی از پسته های محبوب و با کیفیت است. شکل ظاهری این پسته تقریبا گرد است و معمولا مغز آن از پوست استخوانی پسته بیرون زده. پسته کله قوچی را می توان نمونه درشت پسته فندقی دانست چرا که از نظر ظاهری شباهت زیادی با هم دارند ولی از نظر سایز و اندازه پسته کله قوچی کاملا درشت تر است. خرید پسته کله قوچی برای مهمانی ها لوکس و شیک پیشنهاد میشود چرا که درصد خندانی آن بالاست و همچنین درشت بوده و در کاسه آجیل خودنمایی می کند.

ارزش غذایی پسته

ارزش غذایی پسته

راهنمای خرید پسته

به منظور خرید آنلاین پسته باید به چند نکته دقت نمائید. در ادامه به این نکات می پردازیم:
1. فروشگاهی که از آن نسبت به خرید پسته اقدام می کنید حتما باید دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد. این نماد از وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده و وجود آن می تواند این اطمینان را به شما بدهد که از سایت مطمئن در حال خرید هستید.
2. سایتی که از آن پسته خرید می کنید حتما امکان مرجوعی کالا را داشته باشد. این مورد در واقع ضمانتی است بابت کیفیت پسته ی خریداری شده. سایت هایی که از کیفیت پسته خود مطمئن هستند خدمات مرجوعی را بدون هیچ نگرانی انجام می دهند. شما بعنوان خریدار می توانید در صورتیکه کیفیت پسته خریداری شده مورد تائید نبود آن را مرجوع کرده و مبلغ خرید خود را پس بگیرید.
3. پسته انواع مختلفی دارد. قبل از خرید پسته حتما به این پرسش پاسخ دهید که کجا می خواهید از آن استفاده کنید؟ در مخلوط آجیل، بصورت جدا از آجیل، بصورت مغز پسته یا می خواهید آن را پودر کنید و در شیرینی استفاده کنید.
برای مخلوط در آجیل می توانید از پسته های ریزتر مانند پسته فندقی و آجیلی استفاده کنید. این پسته ها سایز ریزتری دارند و برای مصرف در آجیل بسیار مناسب هستند. علاوه بر آن قیمت مناسب تری دارند که خرید این نوع پسته را با توجیه اقتصادی بیشتری همراه می کند.
برای مصرف پسته بصورت جدا می توانید از پسته های درشت تر مانند پسته اکبری با انس کمتر استفاده کنید. اگر از انس اطلاعی ندارید می توانید به مطلب انس پسته چیست؟ مراجعه کنید.
برای استفاده در شیرینی بهتر است از مغزهای خرد شده و ریز استفاده کنید. لازم به ذکر است که مغز پسته دو نوع است. یک نوع مغزی که با دست شکسته می شود و کاملا سالم است. یک نوع مغز که معمولا با دستگاه شکسته می شود و خرد می شود. مغز خرد شده قیمت پایینتری دارد و برای مصرف در شیرینی و یا کره پسته مناسب تر است. پس برای هر مصرفی که شما نیاز دارید مغز پسته را پودر کنید، خرید مغز پسته خرد شده را پیشنهاد می کنیم.

4. نکته دیگر هنگام خرید پسته توجه به طعم آن است. پسته در طعم های مختلفی از جمله خام، شور، شور زعفرانی، ترش و شور، سبزیجات و … قابل خریداری است. پیشنهاد کلی این است که پسته را بصورت خام خریداری کرده و خودتان در خانه آن را شور کنید. در این مقاله آموزش شور کردن پسته در خانه آورده شده است. اگر این کار برای شما سخت است می توانید پسته شور آماده خریداری کنید. توجه کنید برخی از انواع پسته ی شور مانند ترش و شور، محلی بوده و ممکن است طعم جدیدی برای شما باشد. برای این موارد می توانید ابتدا مقدار کمتری سفارش داده و در صورتیکه طعم آن را پسندیدید نسبت به خرید این نوع پسته اقدام کنید.

انتخاب پسته برای خرید

پسته با پوست یا بصورت مغز شده فروخته می شود. اگر طعم پسته را دوست دارید اما از جدا کردن پوسته خسته می شوید، مغز پسته بهترین گزینه برای شما است، ولی هزینه آن دوبرابر می شود.

هنگام خرید پسته، به دنبال پوسته هایی بدون لک باشید. از خریداری پسته هایی که بیش از حد باز شده اند خودداری کنید. مغز پسته باید به رنگ زرد تا سبز تیره باشد. هر چقدر پسته سبزتر باشد طعم آن بهتر است.

مغز پسته و پسته با پوست، در انواع مختلف از جمله خام، بو داده، شور و بدون نمک موجود است. برای پخت و پز – و برای جلوگیری از لکه دار شدن انگشتان – بهتر است پسته هایی را انتخاب کنید که رنگ نشده باشند، این کار اغلب برای پوشاندن لکه ها انجام می شود. (خوشبختانه تقریباً تمام پسته های تولید داخل بدون رنگ به فروش می رسند.)

هنگامی که پوسته را جدا کردید، می توانید مغزی را که در یک پوسته نازک و خوراکی پوشانده شده است، ببینید؛ که در صورت تمایل با جوشاندن، به راحتی از روی مغز پسته جدا می شود. قبل از کندن پوست، پسته ها را آبکش کرده و کمی خشک کنید.

راهنمای نگهداری پسته

مدت زمان نگهداری پسته محدود است. اگر آجیل را فقط برای چند روز نگه می دارید، می توانید آنها را در زیپ کیپ قرار داده و در انبار نگهداری کنید. برای مدت زمان طولانی تر، پسته ها را در ظرف های در دار داخل یخچال یا فریزر قرار دهید. آجیل های بدون پوسته ممکن است به مدت سه ماه در یخچال یا حداکثر یک سال در فریزر نگهداری شوند. ولی بهتر است پسته را داخل فریزر نگه داری نکنید.

پسته هایی که تردی خود را از دست داده اند را به مدت 10 تا 15 دقیقه در داخل فر با دمای 200 درجه قرار دهید. پسته علاوه بر مصرف بصورت آجیل در دستورالعمل های غذایی مثل انواع شیرینی ها نیز استفاده می شود.

– مدت زمان نگهداری پسته باید حداکثر 12 ماه پس از برداشت محصول باشد.

– سطح رطوبت کم باشد.

– محل های نگهداری باید عاری از بو باشند.

اصطلاحات کاربردی هنگام خرید پسته

پسته خندان

پسته خندان

پسته ای که بطور طبیعی دهانه استخوانی آن باز شده باشد و مغز آن از دهانه بیرون زده باشد. نقطه اختلاف پسته خندان و آب خندان که بعدا توضیح می دهیم دقیقا همین برون زدگی مغز است. پسته خندان طرفداران بسیاری دارد و خرید و فروی آن راحت تر و با قیمت بالاتری صورت می گیرد.

پسته آب خندان

پسته آب خندان

پسته آب خندان پسته ای است که در اثر شوک حرارتی، خندان می شود. در این فرآیند پسته ای که پوست آن کامل باز نشده را در استخر آب فرو برده و برای حدود چند ساعت در آن نگه می دارند. پس از آن ناگهان از آب خارج کرده و در مقابل حرارت و باد داغ قرار می دهند. این تغییر ناگهانی دما باعث می شود پوست پسته ترک برداشته و کاملا خندان شود. پسته آب خدان کیفیت پایین تری نسبت به پسته خندان طبیعی دارد. علت این موضوع آن است که نفوذ آب به داخل لاسه استخوانی پسته، محل مناسبی را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند و از طرفی وجود حجم زیادی پسته داخل یک حوضچه آب ممکن است باعث انتقال قارچ ها و باکتری های پسته به یکدیگر شود.

پسته دهن بست

همانطور که از نامش پیداست به پسته ای که دهانه آن بسته باشد دهن بست یا اصطلاحا کور می گویند. پسته دهن بست اگرچه در بازار خرید و فروش چندانی نمی شود اما برخی کشورها نظیر روسیه از خریداران پرو پا قرص آن هستند. علت این مووضع آن است که چون این پسته هیچ راه ارتباطی با بیرون ندارد، کاملا ایزوله بوده و فاقد هرگونه قارچ و باکتری است.

چفت

این اصطلاحی است که به پسته هایی که دهانه آن فقط به مقدار بسیار کمی باز است اتلاق می شود. حتما شما هم پسته ای را دیده اید که دهانه آن فقط به اندازه درز نازکی باز است. این پسته با این که دهن بست نیست اما وجود تعداد زیاد آن در بار پسته باعث کاهش مرغوبیت و قیمت پسته می شود.

پسته خنجری

پسته یک طرف خندان

این اصطلاح بیشتر شامل پسته خنجری و فرخی می شود. پسته یک طذف خندان یا یک ور خندان پسته ای است که پوست استخوانی آن از یک طرف کاملا باز و از طرف دیگر کاملا بسته است.

پسته دست پوست

پسته معمولا به دو روش پوست گیری می شود: یا با دست یا دستگاه. پسته دست پوست پسته ای است که کاملا به طور سنتی و با دست پوست آن گرفته می شود. از دلایل کیفیت و قیمت بالاتر پسته دست پوست این است که این نوع پسته چون با دست فرآوری شده اولا دارای پوست استخوانی سفید و روشن است و ثانیا بعلت اینکه در فرآیند پوست گیری با دستگاه، پسته ها داخل حوضچه شستشو می شوند و قارچ های پسته ها ممکن است به همدیگر منتقل شود، اما در حالت دست پوست به هیچ عنوان پسته ها آلوده نمی شوند و به همین دلیل ارزش غذایی بالاتری دارد.

یکی از نشانه های پسته دست پوست، انتهای پوست استخوانی پسته است که باید یه نقطه نارنجی داشته باشد. خرید پسته دست پوست یک انتخاب عالی برای افرادی است که به سلامت خود و ارزش غذایی پسته اهمیت می دهند.

پسته دست چین

همانطور که از اسم این نوع پسته پیداست به پسته ای که به لحاظ کیفیت دارای درجه بالایی بوده و از سایر پسته ها جدا شده دست چین می گویند.

انس پسته

انس پسته معیاری است برای سنجش درشتی پسته. این شاخص معمولا عددی است بین 18 تا 32و هرچقدر این عدد کوچکتر باشد، نشان از درشتی پسته دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله انس پسته چیست؟ مراجعه کنید.

خرید پسته برای صادرات

اگر خریدار پسته برای صادرات هستید حتماً به این نکته توجه کنید که صادرات پسته به کشورهای مختلف نیازمند پسته با میزان کیفیت، استاندارد و آزمایشات متفاوتی است. به همین دلیل قبل از خرید پسته باید مقصد صادرات و مشتری را پیدا کرده و استانداردهای مورد نیاز را مشخص کنید.

صادرات پسته به کشورهای همسایه و کشورهای کمتر توسعه یافته از لحاظ این استاندارد ها و آزمایشات مورد نیاز کمی آسان تر است. اما کشورهای توسعه یافته و کشورهای اروپایی از این بابت بسیار سخت گیر هستند. یکی از مهمترین فاکتورها در آزمایش و آنالیز پسته مربوط به سم آفلاتوکسین است. آفلاتوکسین قارچی است که در زمان برداشت تا فرآوری پسته به علت عدم رعایت نکات بهداشتی ایجاد می‌شود. این قارچ پس از رسیدن پسته، بر روی پوست تازه آن ایجاد شده و به داخل پسته نفوذ می کند. متاسفانه بیشتر پسته های ایران افلاتوکسین بالایی دارند و همین موضوع کار خرید پسته و صادرات آن به کشورهای اروپایی را کمی سخت می‌کند. به همین دلیل است که برخی کشورها نظیر روسیه صرفاً پسته ی دهن بست یا کور را خریداری می کنند چراکه این نوع پسته کاملا ایزوله بوده و هیچ آفلاتوکسینی ندارد.

هرچه پسته بیشتر بر روی درخت بماند احتمال آلودگی به این قارچ بیشتر می شود. پسته اکبری به علت این که معمولاً دیرتر از سایر پسته ها چیده می شود و بیشتر روی درخت می ماند لذا آفلاتوکسین بالایی دارد و برای صادرات به اروپا مناسب نیست. از طرفی اروپاییان بیشتر خریدار پسته های ریز نظیر فندقی هستند. این موضوع دو دلیل دارد. اول اینکه چون عمده پسته ای که از آمریکا به اروپا می‌آید از نوع jumbo است و سلیقه و ذائقه اروپائیان به این نوع پسته عادت کرده و معادل این پسته در ایران فندقی و کله قوچی میباشد و ثانیاً به علت اینکه اکثرا پسته را به‌عنوان مزه میل می کنند تمایلی به پسته های درشت ندارند و پسته های ریز و سرگرم کننده را ترجیح می‌دهند.
توجه به این نکته ضروری است که هنگام ارسال پسته به گمرک جهت صادرات، حتماً باید نتیجه آزمایشات موردنیاز کشور مقصد را به گمرک تحویل دهید.

خرید اینترنتی پسته

با خرید اینترنتی پسته از مای آجیل می توانید در وقت و هزینه های خود صرفه جویی کرده و از کیفیت پسته خریداری شده مطمئن باشید.

امتیاز دهید

نظرات مشتریان

من از خریدم بسیار راضی بودم

Rated 5 out of 5
5 اردیبهشت, 1400

من از خریدم خیلی راضی بودم ۲روزه بدستم رسید من پسته اکبری زعفرانی خریده بودم خیلی خوب بود

کدوم پسته برا مهمونی مناسبتره؟

Rated 4 out of 5
3 اردیبهشت, 1400

سلام
میخاستم بپرسم کدوم پسته برا مهمونی مناسبتره؟
اون پسته خنجری که قیمتش از بقیه پایینتره بدرد مهمونی رسمی میخوره؟

واقعا از خرید پسته از مای آجیل راضیم

Rated 5 out of 5
2 اردیبهشت, 1400

از نظر کیفیت واقعا عالییه
با توجه به قیمت مناسب و ارسال رایگان، ارزش خرید بالایی داره

سوالات متداول هنگام خرید پسته

چطور به خرید اینترنتی پسته اعتماد کنیم؟

تمامی محصولات عرضه شده در فروشگاه اینترنتی مای آجیل دارای کیفیت مطلوب بوده و با اطمینان از این کیفیت ضمانت 7 روزه بازگشت کالا در صورت نارضایتی از کیفیت محصول را ارائه می دهیم.

زمان و هزینه ارسال به چه صورت است؟

هزینه ارسال کلیه سفارشات به تمام کشور رایگان بوده و سفارشات بین 3 تا 5 روز کاری به دست مشتری خواهد رسید.

خرید کدام نوع پسته اقتصادی تر است؟

پسته ها انواع مختلفی دارند و قیمت آنها متفاوت است. اگر برای ترکیب در آجیل بدنبال خرید پسته هستید ما به شما انواع پسته آجیلی و فندقی را پیشنهاد میکنیم. این نوع پسته سایز ریزتری دارد و مناسب ترکیب در آجیل است.

  • خرید بادام
  • خرید گردو
  • خرید خشکبار
  • خرید آجیل
  • خرید تخمه