خرید پسته

خرید پسته

خرید پسته خام

خرید پسته شور

خرید کره پسته

خرید مغز پسته

خرید خلال پسته

امتیاز دهید

نظرات مشتریان

کیفیت عالی

Rated 5 out of 5
23 تیر

سلام ممنون دقیقا همون توضیحاتی که با صداقت برای محصولات گفتید همون بود از صداقتتون ممنونم کیفیت و بسته بندی خیلی خوب بود و خیلی زود بدستم رسید ممنونم از همه بیشتر از صداقتتون انشالله پر برکت باشه براتون

کیفیت عالی

Rated 5 out of 5
11 تیر

من مشتریتون شدم فوق العاده با کیفیت و بسته بندی عالی

خرید هسته زرد آلو

Rated 5 out of 5
2 تیر

سلام من از مای آجیل خرید‌کردم هم کیفیتشون خوبه هم بسته بندی و ارسالشون هم رایگانه

صابر رسولی

😉

Rated 5 out of 5
25 خرداد

عالی 😎😎😎

از خریدم راضی بودم

Rated 5 out of 5
24 خرداد

من اولین بار هست که از مای آجیل خرید میکنم برعکس همه خریدهای اینترنتی که انجام دادم اینبار از خریدم راضی بودم .کیفیت محصولات خوب و لذت بخش بود و حتما برای خرید آجیل از مای آجیل دوباره خرید میکنم
تشکر فراوان 🙏🙏🙏🙏🙏

آجیل ۴ مغز

Rated 5 out of 5
12 خرداد

از شهر خرم آباد هستم اولین سفارشم بود
از محصول راضی هستم
بسته بندیشم جالب بود
فروشنده محترم برخورد مودبانه ای داشت
ممنونم و موفق باشی مای آجیل🌹

ارسال سریع، کیفیت عالی

Rated 5 out of 5
4 خرداد

من پسته تازه دامغان خریدم
خیلی سریع ارسال شد
بسته بندی عالی و خلاقانه بود
کیفیت پسته هم خیلی خوب و لذیذ بود
ممنون از سایت خوب مای آجیل

9372418085

رضایت از خرید

Rated 5 out of 5
29 اردیبهشت

بسته پسته ای ک خریدم با اینکه گلستان بودم در اسرع وقت و بسته بندی مناسب بدون هزینه پست تحویلم شد
هم ارسال سریع هم مشتری مداری. سپاس فراوان🙏🙏🙏

9023303230

از خریدم خیلی راضی بودم

Rated 5 out of 5
27 اردیبهشت

من پسته تازه ازتون خریدم خیلی از خریدم راضی هستم با اینکه من تهران هستم و از راه دوری به دستم رسید هم پسته ها عالی تازه و همه در باز و خندان بودند و ممنون از ارسال رایگان حتما به همه پیشنهاد می کنم خودم هم مجدد سفارش میدم متشکرم عالی هستید

راضی بودم از خریدم

Rated 5 out of 5
15 اردیبهشت

اولین خریدم بود از مای آجیل، خیلی زود رسید، بسته بندی خوب، کیفیت ظاهری خیلی عالی، چون دارم میفرستم کشور دیگری برای برادرم وقتی خوردن اونوقت نظرشونو میگم. خرید آسون و ارسال رایگان و پیگیری خرید خوب بود. با آرزوی موفقیت

1

درباره پسته

پسته که بعنوان خوشمزه ترین آجیل شناخته می شود، دانه ی درختی کوچک با همین نام است که در مناطق خشک و با آب و هوای گرم و معتدل رشد می کند. این درخت بومی ایران بوده و در منطقه خاورمیانه از افغانستان تا مدیترانه و همچنین آمریکا بطور گسترده کشت می شود. حدود 50 درصد پسته جهان در ایران تولید می شود.

این درخت در ایران در شهرهای دامغان، رفسنجان، سیرجان، زرند و … کشت می شود. البته پسته دامغان و پسته رفسنجان در این بین از اعتبار بیشتری برخوردارند.

مناطق مهم کاشت پسته در ایران

یکی از سوغاتی های مهم ایران از قدیم الایام پسته بوده است. از منظر تاریخی نیز وجود پسته در فلات ایران تایید شده. وجود درختان کهنسال پسته در شهرهایی نظیر دامغان و رفسنجان گویای این حقیقت است که پسته یکی از درختان بومی ایران است.

مناطق کشت پسته
البته این روزها با توجه به رونق بازار پسته و قیمت بالای آن به گستره کشت این محصول به شدت افزوده شده است. اگر قبلاً پسته را فقط به نام رفسنجان و دامغان می شناختیم اما این روزها پسته از خراسان تا اراک کاشته شده است. امروزه مهمترین قطب تولید پسته در ایران شامل استان‌های کرمان، سمنان و خراسان است. البته پسته در قم، قزوین، اصفهان و فارس نیز کشت می شود. حجم زیادی از تولید پسته دامغان به علت نزدیکی به تهران به صورت تازه فروشی به عرضه می شود، به همین جهت پسته خشک دامغان نسبت به سایر نواحی کمتر است. در نمودار بالا حجم تولید هر منطقه را نمایش دادیم.

2

انواع شکل ظاهری پسته

از لحاظ شکل ظاهری، پسته ها را به دو دسته کشیده (بادامی) و گرد (فندقی) دسته بندی می کنند. در ادامه درباره هر کدام از این پسته ها توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

انواع پسته براساس شکل ظاهری

پسته کشیده

پسته کشیده یا بادامی ظاهری کشیده و بلند دارد. بصورت کلی خرید و فروش پسته بادامی در بازار با سهولت و قیمت بالاتری صورت می گیرد، چرا که این پسته ظاهر لوکس تری دارد و به همین دلیل مشتریان آن نیز بیشتر است. پسته بادامی یا کشیده شامل پسته اکبری، احمدآقایی، عباسعلی و شاهپسند است.

پسته گرد

پسته گرد همانطور که از نامش پیداست، ظاهری گرد دارد. معمولا خریداری این نوع پسته از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است. پسته گرد شامل پسته فندقی و کله قوچی است. پسته فندقی در سایز ریز (انس بالا) و پسته کله قوچی در سایز درشت (انس پایین) موجود است.

3

انواع پسته برای خرید

پسته دارای انواع و ارقام متفاوتی است. شاخص های مختلفی برای دسته بندی پسته وجود دارد. برخی پسته را براساس نژاد و نوع (مانند اکبری، احمد آقایی، عباسعلی و …) دسته بندی می کنند، بعضی براساس شکل و ظاهر پسته (مانند بادامی، فندقی و …). حتی عواملی مثل محل کشت نیز برای دسته بندی پسته در بین عوام رواج دارد (مانند پسته دامغان یا رفسنجان).

اندازه پسته

ما اینجا برای راهنمایی شما در خرید پسته ابتدا انواع پسته را براساس نژاد توضیح میدهیم و سپس دسته بندی های دیگر را مشخص می کنیم.

پسته اکبری

پسته اکبری

یکی از معروف ترین پسته های ایران پسته اکبری است. این پسته یکی از بهترین ارقام پسته برای صادرات است و ارزآوری زیادی دارد. این پسته دارای میزان خندانی بسیار بالایی است و رنگ روی مغز بنفش و رنگ پوست استخوانی کرم تیره است. پسته اکبری کشیده و درشت بوده و با توجه به سایز آن به super long معروف است. پسته اکبری برای نخستین بار در روستای امین آباد رفسنجان شناسایی شد. پسته اکبری در انس های20 تا 28 موجود است.(انس پسته چیست؟) خرید پسته اکبری می توانید یک خرید لوکس برای مهمانی های مهم شما باشد.

پسته احمدآقایی

پسته احمدآقایی

پسته احمدآقایی نیز یکی از ارقام مرغوب پسته ایران است. می توان گفت این پسته از نظر اندازه در دسته درشت قرار می گیرد اما به اندازه اکبری درشت نیست. همین عامل باعث شده تا قیمت مناسبتری نسبت به اکبری داشته باشد و درصد بالای خندانی آن فروش فوق العاده ای را در بازار تجربه کند. یکی دیگر از عوامل بازارپسند بودن این پسته پوست استخوانی و سفید آن است. پسته احمدآقایی پوستی کاملا سفید دارد در صورتیکه پسته اکبری کمی کرم تر و تیره تر است. رنگ رویی مغز پسته احمدآقایی ارغوانی تا قرمز روشن است و از این طریق می توان آن را نسبت به پسته اکبری تمایز داد. ما همواره خرید پسته احمدآقایی را برای مهمانی ها و دورهمی هایی که تا حدودی رسمی تلقی می شود و نیازمند تنقلات تا حدودی لوکس است پیشنهاد میکنیم.

پسته عباسعلی دامغان

پسته عباسعلی

پسته عباسعلی دامغان دارای چربی بالا و طعم حوشمزه و بی نظیری است. این پسته مغز شیرینی دارد. پوست استخوانی پسته عباسعلی سفید و روشن بوده و کشیده و بادامی شکل است، به همین دلیل ظاهر شکیل و زیبایی داشته و بازارپسند است. این پسته اولین بار در سال 1370 در دامغان شناسایی شد. پسته عباسعلی دامغان شباهت زیادی به پسته احمدآقایی دارد و از دو طرف خندان است. انس پسته عباسعلی معمولا بین 24 تا 28 هست. یعنی اندازه دانه های پسته متوسط است. این عامل باعث شده تعداد دانه های پسته عباسعلی در یک کیلو نسبت به پسته اکبری که درشت تر است بیشتر باشد و مقرون بصرفه تر بنظر برسد. قیمت مناسب، ظاهر شکیل و طعم و مزه عالی همه این عوامل خرید پسته عباسعلی را به یک گزینه بسیار اقتصادی و مناسب تبدیل کرده است.

پسته فندقی

پسته فندقی(اوحدی)

همانطور که از اسم این پسته مشخص است می توانیم به ظاهر این پسته پی برد. پسته فندقی یا اوحدی دارای ظاهر گرد و کروی شکل همانند فندق است. پسته فندقی از نظر سایز و اندازه ریز بوده به همین علت کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه است چرا که در مقایسه با پسته های درشتی همچون اکبری در یک کیلو تعداد بیشتری دانه پسته دارد. به همین دلیل از پسته فندقی بیشتر در آجیل ها استفاده می شود تا آجیل قیمت متعادل تری داشته باشد. اگر بدنبال خرید پسته با قیمت مناسب و اقتصادی هستید، پسته قندقی بهترین گزینه برای شماست.

پسته فرخی

پسته فرخی

پسته فرخی یکی از انواع پسته دامغان است. این پسته از نظر ظاهری شبیه به پسته خنجری بوده اما کشیده تر و درشت تر است. خصوصیت ظاهری پسته فرخی این است که از یک طرف خندان است. یعنی پوست استخوانی این پسته از یک طرف بسته و از طرف دیگر خندان است. این پسته و پسته خنجری مغز سبز و فسفری دارند که بسیار مناسب شیرینی پزی است. به همین دلیل خرید این پسته را بصورت مغز کرده برای شیرینی پزی ها توصیه می کنیم.

پسته خنجری

پسته خنجری

همانطور که از نام این پسته برمی‌آید این پسته ظاهر کشیده و لبه های تیز و برگشته دارد. پسته خنجری در دسته پسته بادامی قرار میگیرد. پوست استخوانی آن کدر است اما مغز بسیار خوش رنگی دارد. پوست رویی مغز به رنگ صورتی روشن یا اصطلاحا ماتیکی بوده و مغز پسته خنجری سبز فسفری است. به همین دلیل مغز این پسته در شیرینی فروشی ها خریدار زیادی دارد. نکته دیگر درباره پسته خنجری این است که یک طرف خندان است. یعنی پوست استخوانی آن از یک طرف باز و از طرف دیگر بسته است. بطور کلی پسته خنجری شباعت زیادی به پسته فرخی دارد با این تفاوت که اندازه آن معمولا کوچکتر است.

پسته شاهپسند

پسته شاهپسند

پسته شاهپسند یکی از ارقام پسته دامغان بوده و در گروه پسته های بادامی شکل قرار میگیرد. این پسته دارای کیفیت و طعم و مزه بی نظیری است بطوریکه نام شاهپسند را بر آن نهادند. پوست رویی مغز این پسته بسیار خوش رنگ و قرمز است که اصطلاحا به آن مغز گلدار می گویند. به همین دلیل مغز آن نیز طرفدار زیادی دارد. درصد خندانی پسته شاهپسند نیز بالاست. یعنی در مقدار مشخصی پسته در انواع مختلف، پسته شاهپسند کمترین میزان دهن بست را دارد. پوست استخوانی این پسته اما کرم رنگ بوده و گاهی به تیرگی میزند. خرید این پسته بعنوان یک محصول لوکس و خوش ظاهر با طعمی بسیار لذیذ پیشنهاد می شود.

پسته کله قوچی

پسته کله قوچی

پسته کله قوچی یکی از پسته های محبوب و با کیفیت است. شکل ظاهری این پسته تقریبا گرد است و معمولا مغز آن از پوست استخوانی پسته بیرون زده. پسته کله قوچی را می توان نمونه درشت پسته فندقی دانست چرا که از نظر ظاهری شباهت زیادی با هم دارند ولی از نظر سایز و اندازه پسته کله قوچی کاملا درشت تر است. خرید پسته کله قوچی برای مهمانی ها لوکس و شیک پیشنهاد میشود چرا که درصد خندانی آن بالاست و همچنین درشت بوده و در کاسه آجیل خودنمایی می کند.

4

اصطلاحات کاربردی هنگام خرید پسته

پسته خندان

پسته خندان طبیعی

پسته خندان

پسته ای که بطور طبیعی دهانه استخوانی آن باز شده باشد و مغز آن از دهانه بیرون زده باشد. نقطه اختلاف پسته خندان و آب خندان که بعدا توضیح می دهیم دقیقا همین برون زدگی مغز است. پسته خندان طرفداران بسیاری دارد و خرید و فروی آن راحت تر و با قیمت بالاتری صورت می گیرد.

پسته آب خندان

پسته آبخندان

پسته آب خندان

پسته آب خندان پسته ای است که در اثر شوک حرارتی، خندان می شود. در این فرآیند پسته ای که پوست آن کامل باز نشده را در استخر آب فرو برده و برای حدود چند ساعت در آن نگه می دارند. پس از آن ناگهان از آب خارج کرده و در مقابل حرارت و باد داغ قرار می دهند. این تغییر ناگهانی دما باعث می شود پوست پسته ترک برداشته و کاملا خندان شود. پسته آب خدان کیفیت پایین تری نسبت به پسته خندان طبیعی دارد. علت این موضوع آن است که نفوذ آب به داخل لاسه استخوانی پسته، محل مناسبی را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند و از طرفی وجود حجم زیادی پسته داخل یک حوضچه آب ممکن است باعث انتقال قارچ ها و باکتری های پسته به یکدیگر شود.

پسته دهن بست

همانطور که از نامش پیداست به پسته ای که دهانه آن بسته باشد دهن بست یا اصطلاحا کور می گویند. پسته دهن بست اگرچه در بازار خرید و فروش چندانی نمی شود اما برخی کشورها نظیر روسیه از خریداران پرو پا قرص آن هستند. علت این مووضع آن است که چون این پسته هیچ راه ارتباطی با بیرون ندارد، کاملا ایزوله بوده و فاقد هرگونه قارچ و باکتری است.

پسته چفت

چفت

این اصطلاحی است که به پسته هایی که دهانه آن فقط به مقدار بسیار کمی باز است اتلاق می شود. حتما شما هم پسته ای را دیده اید که دهانه آن فقط به اندازه درز نازکی باز است. این پسته با این که دهن بست نیست اما وجود تعداد زیاد آن در بار پسته باعث کاهش مرغوبیت و قیمت پسته می شود.

پسته یکطرف خندان

پسته یک طرف خندان

این اصطلاح بیشتر شامل پسته خنجری و فرخی می شود. پسته یک طذف خندان یا یک ور خندان پسته ای است که پوست استخوانی آن از یک طرف کاملا باز و از طرف دیگر کاملا بسته است.

پسته دست پوست

پسته معمولا به دو روش پوست گیری می شود: یا با دست یا دستگاه. پسته دست پوست پسته ای است که کاملا به طور سنتی و با دست پوست آن گرفته می شود. از دلایل کیفیت و قیمت بالاتر پسته دست پوست این است که این نوع پسته چون با دست فرآوری شده اولا دارای پوست استخوانی سفید و روشن است و ثانیا بعلت اینکه در فرآیند پوست گیری با دستگاه، پسته ها داخل حوضچه شستشو می شوند و قارچ های پسته ها ممکن است به همدیگر منتقل شود، اما در حالت دست پوست به هیچ عنوان پسته ها آلوده نمی شوند و به همین دلیل ارزش غذایی بالاتری دارد.

یکی از نشانه های پسته دست پوست، انتهای پوست استخوانی پسته است که باید یه نقطه نارنجی داشته باشد. خرید پسته دست پوست یک انتخاب عالی برای افرادی است که به سلامت خود و ارزش غذایی پسته اهمیت می دهند.

پسته دست چین

همانطور که از اسم این نوع پسته پیداست به پسته ای که به لحاظ کیفیت دارای درجه بالایی بوده و از سایر پسته ها جدا شده دست چین می گویند. این پسته دهن بست و چفت ندارد و از لحاظ رویت خندان بوده و از نظر ظاهر بسیار زیبا و یکدست است.

پسته توچین

پسته توچین را می توان بهترین پسته و البته گرانترین آن دانست. پسته توچین پسته ای است که علاوه بر اینکه تمام پسته های دهن بست و چفت از آن جدا شده، تمام پسته های ریز و یکطرف خندان هم از داخل آن جمع آوری شده است. یعنی با خرید پسته توچین شما یک پسته کاملا خندان و درشت و یکدست خریداری می کنید. به همین دلیل به این نوع پسته، سوپرلوکس هم می گویند.

پسته آفتابی

پسته آفتابی به پسته ای گفته می شود که فقط با نور خورشید خشک شده است. این پسته نسبت به پسته ی همتراز خودش که با دستگاه خشک شده از ارزش غذایی و قیمت بالاتری برخوردار بوده و رنگ پوست استخوانی آن به کرمی رنگ نزدیکتر است.

انس پسته

انس پسته معیاری است برای سنجش درشتی پسته. این شاخص معمولا عددی است بین 18 تا 32و هرچقدر این عدد کوچکتر باشد، نشان از درشتی پسته دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله انس پسته چیست؟ مراجعه کنید.

5

زمان عرضه انواع مختلف پسته تازه به بازار

ارقام مختلف پسته تازه، در زمان های متفاوتی می‌رسد و به بازار عرضه می‌شود. برخی از پسته ها زودرس و برخی دیررس است. به طور کلی پسته تازه از اواسط مرداد ماه وارد بازار می‌شود. در ابتدا پسته های زودرس نظیر شاهپسند به بازار می‌آیند و به علت نوبرانه بودن معمولاً قیمت بالایی دارند. با ورود به شهریورماه ارقام دیگر پسته نظیر احمد آقایی، عباسعلی ،خنجری و فرخی هم دست می‌دهد و از تب بالای قیمت پسته نوبر می کاهد. در این زمان معمولاً قیمت پسته تازه متعادل شده و وقت مناسبی برای خرید پسته تازه است. پس از این، در اواخر شهریور و اوایل مهر ماه پسته اکبری که دیررس ترین نوع پسته است، می‌رسد و به بازار عرضه می‌شود.

ارزش غذایی پسته

6

راهنمای خرید پسته

به منظور خرید آنلاین پسته باید به چند نکته دقت نمائید. در ادامه به این نکات می پردازیم:
1. فروشگاهی که از آن نسبت به خرید پسته اقدام می کنید حتما باید دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد. این نماد از وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده و وجود آن می تواند این اطمینان را به شما بدهد که از سایت مطمئن در حال خرید هستید.
2. سایتی که از آن پسته خرید می کنید حتما امکان مرجوعی کالا را داشته باشد. این مورد در واقع ضمانتی است بابت کیفیت پسته ی خریداری شده. سایت هایی که از کیفیت پسته خود مطمئن هستند خدمات مرجوعی را بدون هیچ نگرانی انجام می دهند. شما بعنوان خریدار می توانید در صورتیکه کیفیت پسته خریداری شده مورد تائید نبود آن را مرجوع کرده و مبلغ خرید خود را پس بگیرید.
3. پسته انواع مختلفی دارد. قبل از خرید پسته حتما به این پرسش پاسخ دهید که کجا می خواهید از آن استفاده کنید؟ در مخلوط آجیل، بصورت جدا از آجیل، بصورت مغز پسته یا می خواهید آن را پودر کنید و در شیرینی استفاده کنید.
برای مخلوط در آجیل می توانید از پسته های ریزتر مانند پسته فندقی و آجیلی استفاده کنید. این پسته ها سایز ریزتری دارند و برای مصرف در آجیل بسیار مناسب هستند. علاوه بر آن قیمت مناسب تری دارند که خرید این نوع پسته را با توجیه اقتصادی بیشتری همراه می کند.
برای مصرف پسته بصورت جدا می توانید از پسته های درشت تر مانند پسته اکبری با انس کمتر استفاده کنید. اگر از انس اطلاعی ندارید می توانید به مطلب انس پسته چیست؟ مراجعه کنید.
برای استفاده در شیرینی بهتر است از مغزهای خرد شده و ریز استفاده کنید. لازم به ذکر است که مغز پسته دو نوع است. یک نوع مغزی که با دست شکسته می شود و کاملا سالم است. یک نوع مغز که معمولا با دستگاه شکسته می شود و خرد می شود. مغز خرد شده قیمت پایینتری دارد و برای مصرف در شیرینی و یا کره پسته مناسب تر است. پس برای هر مصرفی که شما نیاز دارید مغز پسته را پودر کنید، خرید مغز پسته خرد شده را پیشنهاد می کنیم.

4. نکته دیگر هنگام خرید پسته توجه به طعم آن است. پسته در طعم های مختلفی از جمله خام، شور، شور زعفرانی، ترش و شور، سبزیجات و … قابل خریداری است. پیشنهاد کلی این است که پسته را بصورت خام خریداری کرده و خودتان در خانه آن را شور کنید. در این مقاله آموزش شور کردن پسته در خانه آورده شده است. اگر این کار برای شما سخت است می توانید پسته شور آماده خریداری کنید. توجه کنید برخی از انواع پسته ی شور مانند ترش و شور، محلی بوده و ممکن است طعم جدیدی برای شما باشد. برای این موارد می توانید ابتدا مقدار کمتری سفارش داده و در صورتیکه طعم آن را پسندیدید نسبت به خرید این نوع پسته اقدام کنید.

انتخاب پسته برای خرید

پسته با پوست یا بصورت مغز شده فروخته می شود. اگر طعم پسته را دوست دارید اما از جدا کردن پوسته خسته می شوید، مغز پسته بهترین گزینه برای شما است، ولی هزینه آن دوبرابر می شود.

هنگام خرید پسته، به دنبال پوسته هایی بدون لک باشید. از خریداری پسته هایی که بیش از حد باز شده اند خودداری کنید. مغز پسته باید به رنگ زرد تا سبز تیره باشد. هر چقدر پسته سبزتر باشد طعم آن بهتر است.

مغز پسته و پسته با پوست، در انواع مختلف از جمله خام، بو داده، شور و بدون نمک موجود است. برای پخت و پز – و برای جلوگیری از لکه دار شدن انگشتان – بهتر است پسته هایی را انتخاب کنید که رنگ نشده باشند، این کار اغلب برای پوشاندن لکه ها انجام می شود. (خوشبختانه تقریباً تمام پسته های تولید داخل بدون رنگ به فروش می رسند.)

هنگامی که پوسته را جدا کردید، می توانید مغزی را که در یک پوسته نازک و خوراکی پوشانده شده است، ببینید؛ که در صورت تمایل با جوشاندن، به راحتی از روی مغز پسته جدا می شود. قبل از کندن پوست، پسته ها را آبکش کرده و کمی خشک کنید.

راهنمای خریداری پسته تازه

بسیاری از معیارها و شاخص های مهم هنگام خریداری پسته تازه، مانند پسته خشک است. موارد نظیر نوع پسته (اکبری, احمداقایی, عباسعلی, کله قوچی,… ) اندازه پسته و میزان دهان بست پسته. بنابراین نیاز است چند تایی از پسته تازه را پوست کرده و رقم پسته و میزان دهان بست آن را بررسی کنید و نسبت به درشتی آن مطمئن شوید.
اما در ادامه ۳ نکته مهم که فقط زمان خریداری پسته تازه اهمیت دارد را شرح می دهیم.
۱.میزان پسته کال موجود در پسته ها
یکی از عواملی که کیفیت و قیمت پسته تازه را کاهش می‌دهد میزان پسته کال موجود در کل پسته‌هاست. پسته کال ممکن است پوچ باشد، دهن بسته باشد و یا مغز آن کامل رشد نکرده باشد، به همین علت وجود تعداد زیاد آن در پسته باعث کاهش مرغوبیت پسته می گردد. سعی کنید پسته ای خریداری کنید که کاملاً رسیده باشد و رنگ پوست تازه آن سبز رنگ نباشد.
۲.میزان پرشدگی پوست تازه پسته
پرشدگی به حالتی گفته می شود که پوست روی پسته تازه به حالت پرپر درآمده و سالم و یکدست نیست. به طور کلی پوست پسته باید سالم باشد و تمام روی پسته را پوشانده باشد. پسته‌ای که پوست آن پرپر شده باشد اگر چه از نظر طعم، مزه و ارزش غذایی هیچ تفاوتی با سایر پسته ها نمی کند اما به علت ظاهر آن خریدار کمتر و قیمت پایین تری دارد.
۳. طراوت و شادابی پسته
پوست پسته تازه بعد از چند روز کمی تیره می‌شود و حالت پلاسیده و پژمرده می گیرد. هنگام خرید پسته تازه در نگاه اول باید طراوت و تازگی را در آن دید.

7

ارزش غذایی پسته

ارزش غذایی پسته

8

طعم های مختلف پسته جهت خرید

ما همیشه توصیه می‌کنیم که پسته را به صورت خام خریداری کنید، چرا که نگهداری پسته خام راحت تر بوده و ماندگاری بیشتری دارد. در مقاله ای هم روش نگهداری پسته در خانه را به طور کامل توضیح دادیم. بدین ترتیب هر زمان که نیاز داشتید می توانید مقداری از آن را شور و طعم دار کنید. در مقاله آموزش تصویری شور کردن پسته به صورت کاملا آسان به شما آموزش داده ایم که چطور در خانه پسته شور کنید.
اما شرایط برای شور کردن پسته همواره مهیا نیست. گاهی وسایل و تجهیزات مان کم است، گاهی زمان کمی داریم و گاهی فرصت آزمون و خطای شور کردن پسته در خانه را نداریم. در این زمان خرید پسته شور و طعم دار توصیه می شود. پسته ها را به روش های مختلفی طعم‌دار می‌کنند. ما در اینجا به مهمترین و معروف‌ترین آنها می پردازیم:

پسته احمدآقایی ممتاز

خرید پسته خام

پسته ای که هیچ افزودنی به آن اضافه نشده و کاملا خام است. این پسته حتی برشته هم نشده و صرفاً پس از چیدن از درخت خشک شده است. خرید این نوع پسته به افراد دارای بیماری های قلبی و عروقی پیشنهاد می شود چراکه هیچ نمک و افزودنی ندارد.

پسته اکبری شور

خرید پسته شور

این نوع پسته همراه با نمک تفت داده شده و برشته شده است. این طعم پسته پرفروش‌ترین طعم آن است و مطمئنا همه با آن آشنا هستید. برای خرید می توانید اینجا کلیک کنید.

پسته اکبری زعفرانی ممتاز

خرید پسته شور زعفرانی

پسته شور زعفرانی در واقع لوکس ترین نوع پسته طعم دار است. در مای آجیل پسته ها را با نمک و زعفران اصل تفت می دهیم اما گاهاً در بازار از رنگ زعفران برای شور کردن استفاده می‌کنند که باعث می‌شود آن طعم بی نظیر زعفران را ندهد. نهایت اینکه اگر به دنبال یک پسته لوکس و شیک برای مهمانی و یا جلسه مهم خود هستید، خرید پسته شور زعفرانی را در دستور کار خود قرار دهید.

پسته ترش و شور

خرید پسته ترش و شور (شور محلی)

طعم ترش این پسته به خاطر وجود آبغوره یا آبلیمو در فرایند برشته کردن آن حاصل می شود. پسته ترش و شور یا پسته قرمز یکی از طعم های محلی شهرستان دامغان است.طعم ترش این پسته بسیار دلنشین و لذت بخش است. در فرآیند شور کردن این پسته به هیچ عنوان از جوهر لیمو استفاده نمی شود. حتما پیشنهاد می کنیم این نوع پسته را تست کنید تا مشتری دائمی آن شوید.

خرید پسته فلفلی

این طعم از جمله طعم های جدیدی است که به خاطر ذائقه متفاوت جوانان و کسانی که طعم تند به مذاق شان خوش می آید تولید شده است. در این طعم از نمک و فلفل و گاها جوهر لیمو استفاده می شود.

خرید پسته سبزیجات

پسته با طعم سبزیجات نیز جز طعم های جدید است. طعم هایی نظیر پیاز و جعفری و نعنایی جزء این دسته هستند. خرید بسته سبزیجات به کسانی که به دنبال طعم های جدید و متفاوتی هستند توصیه می شود.

9

خرید پسته برای صادرات

اگر خریدار پسته برای صادرات هستید حتماً به این نکته توجه کنید که صادرات پسته به کشورهای مختلف نیازمند پسته با میزان کیفیت، استاندارد و آزمایشات متفاوتی است. به همین دلیل قبل از خرید پسته باید مقصد صادرات و مشتری را پیدا کرده و استانداردهای مورد نیاز را مشخص کنید.

صادرات پسته به کشورهای همسایه و کشورهای کمتر توسعه یافته از لحاظ این استاندارد ها و آزمایشات مورد نیاز کمی آسان تر است. اما کشورهای توسعه یافته و کشورهای اروپایی از این بابت بسیار سخت گیر هستند. یکی از مهمترین فاکتورها در آزمایش و آنالیز پسته مربوط به سم آفلاتوکسین است. آفلاتوکسین قارچی است که در زمان برداشت تا فرآوری پسته به علت عدم رعایت نکات بهداشتی ایجاد می‌شود. این قارچ پس از رسیدن پسته، بر روی پوست تازه آن ایجاد شده و به داخل پسته نفوذ می کند. متاسفانه بیشتر پسته های ایران افلاتوکسین بالایی دارند و همین موضوع کار خرید پسته و صادرات آن به کشورهای اروپایی را کمی سخت می‌کند. به همین دلیل است که برخی کشورها نظیر روسیه صرفاً پسته ی دهن بست یا کور را خریداری می کنند چراکه این نوع پسته کاملا ایزوله بوده و هیچ آفلاتوکسینی ندارد.

هرچه پسته بیشتر بر روی درخت بماند احتمال آلودگی به این قارچ بیشتر می شود. پسته اکبری به علت این که معمولاً دیرتر از سایر پسته ها چیده می شود و بیشتر روی درخت می ماند لذا آفلاتوکسین بالایی دارد و برای صادرات به اروپا مناسب نیست. از طرفی اروپاییان بیشتر خریدار پسته های ریز نظیر فندقی هستند. این موضوع دو دلیل دارد. اول اینکه چون عمده پسته ای که از آمریکا به اروپا می‌آید از نوع jumbo است و سلیقه و ذائقه اروپائیان به این نوع پسته عادت کرده و معادل این پسته در ایران فندقی و کله قوچی میباشد و ثانیاً به علت اینکه اکثرا پسته را به‌عنوان مزه میل می کنند تمایلی به پسته های درشت ندارند و پسته های ریز و سرگرم کننده را ترجیح می‌دهند.
توجه به این نکته ضروری است که هنگام ارسال پسته به گمرک جهت صادرات، حتماً باید نتیجه آزمایشات موردنیاز کشور مقصد را به گمرک تحویل دهید.

10

خرید عمده پسته

خرید پسته به صورت عمده معمولاً در مراکز خرید پسته ایران اتفاق می‌افتد. این مراکز شامل شهرهایی است که تولید کننده عمده پسته ایران هستند. شهرهایی نظیر دامغان، رفسنجان، مه ولات و… . مای آجیل با حضور در مرکز خرید پسته دامغان همواره با باغداران در ارتباط نزدیک بوده و ارقام پسته دامغان نظیر عباسعلی، شاهپسند، خنجری و اکبری را با قیمت بسیار مناسب در حجم های بالا تهیه و تامین می‌کند. خریداران عمده پسته با اعلام ویژگی‌های بار مورد نظر شامل نوع پسته، اونس، میزان دهن بست و چفت و حجم خرید می تواند به راحتی نسبت به خرید عمده پسته اقدام نمایند. کافیست به صفحه تماس با ما بروید و با ما تماس بگیرید.

11

راهنمای نگهداری پسته

مدت زمان نگهداری پسته محدود است. اگر آجیل را فقط برای چند روز نگه می دارید، می توانید آنها را در زیپ کیپ قرار داده و در انبار نگهداری کنید. برای مدت زمان طولانی تر، پسته ها را در ظرف های در دار داخل یخچال یا فریزر قرار دهید. آجیل های بدون پوسته ممکن است به مدت سه ماه در یخچال یا حداکثر یک سال در فریزر نگهداری شوند. ولی بهتر است پسته را داخل فریزر نگه داری نکنید.

پسته هایی که تردی خود را از دست داده اند را به مدت 10 تا 15 دقیقه در داخل فر با دمای 200 درجه قرار دهید. پسته علاوه بر مصرف بصورت آجیل در دستورالعمل های غذایی مثل انواع شیرینی ها نیز استفاده می شود.

– مدت زمان نگهداری پسته باید حداکثر 12 ماه پس از برداشت محصول باشد.

– سطح رطوبت کم باشد.

– محل های نگهداری باید عاری از بو باشند.

12

روش تشخیص پسته کهنه از تازه

برای تشیخص پسته کهنه در هنگام خرید چهار راهکار داریم که در زیر به آن اشاره می کنیم:

  1. طعم پسته

پسته کهنه و مانده در مقایسه با پسته تازه و مرغوب طعم تند و  و مقداری تلخ دارد.

2. بوی پسته

پسته کهنه بوی خوبی ندارد. برای تشیخص بوی نامطبوع پسته مقداری از پسته را کف دستم  ریخته، ها می کنیم و بلافاصله بو می کشیم. پسته ای که کهنه باشد بوی نامطبوعی دارد.

3. رنگ پوست پسته

رنگ پوست استخوانی پسته کهنه غالبا زرد تیره و کدر است ولی پسته تازه و مرغوب رنگ شفاف و روشنی دارد.

4. مغز پسته

هیچ رد و اثری از زدگی روی مغز پسته ی تازه وجود ندارد. پسته ای که مغزش زدگی دارد، کرم دارد و کهنه است.

13

خرید پسته تازه به صرفه تر است یا خشک

با توجه به قیمت پایین تر پسته تازه نسبت به پسته خشک بسیاری از افراد تصور می‌کنند خرید پسته تازه و خشک کردن آن در خانه از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است. البته ما قبلاً نحوه خشک کردن پسته تازه در خانه را آموزش دادیم که می توانید مطالعه کنید. اما اگر شما هم چنین تصوری دارید باید به شما بگویم که در اشتباه هستید. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.
شما پس از خرید پسته تازه نیاز به پوست کردن آن دارید. اگر چه ممکن است این کار را خودتان در خانه انجام دهید اما باز هم وقت شما بابت پوست کردن پسته به هدر می‌رود. پس از پوست کردن باید پسته را خشک کرد. برای این کار نیاز به آفتاب یا دستگاه خشک کن دارید که باز هم برای شما دردسر آفرین است. چرا که اگر پسته را در آفتاب پهن کنید باید دائماً مراقب باشید که مورد حمله مورچه ها و پرندگان قرار نگیرد و از طرفی خرید دستگاه خشک کن هم هزینه‌بر است.
اما آنچه بیش از همه خرید پسته خشک را بسیار معقول تر و اقتصادی تر از پسته خام می‌کند این است که اگر تمام مراحل فوق را هم انجام بدهید و زحمت آن را به جان بخرید از هر ۴ کیلو پسته تازه با پوست تنها یک کیلو پسته خشک می توانید به دست بیاورید.
این در حالی است که عمده فروشان به علت حجم بالای پسته مبلغ کمتری بابت پوست کردن و خشک کردن پسته می پردازند و در حجم بالا این مبلغ به ازای هر کیلو پسته بسیار ناچیز است. از طرفی به علت تخفیف بالایی که عمده فروشان در زمان خرید پسته تازه از باغدار می‌گیرند، قیمت نهایی پسته خشک در بازار از آنچه شما در خانه خشک کرده اید پایین‌تر است.

14

بهترین زمان خرید پسته

پسته تازه

پسته تازه عموماً از اوایل مرداد ماه وارد بازار شده و تا اواسط مهرماه داد و ستد می‌شود. برخی از انواع پسته مانند شاهپسند زودرس بوده و به صورت نوبر در هفته اول مرداد ماه می رسند. این پسته ها به خاطر نوبر بودن معمولاً قیمت بالایی دارند بنابراین خرید پسته تازه در اوایل مرداد ماه خیلی منطقی نیست. پس از آن در شهریورماه باقی انواع پسته وارد بازار می‌شود و قیمت پسته متعادل می‌گردد. از اول مهر تا اواسط مهر فقط پسته تازه دیررس در بازار موجود است و از سایر انواع پسته خبری نیست. به طور معمول اوایل هفته دوم شهریور تا اواخر هفته سوم شهریور زمان مناسبی برای خرید پسته تازه است، چرا که هم انواع پسته در بازار موجود بوده و هم قیمت پسته به تعادل رسیده است.
شما در فصل پسته تازه می‌توانید قیمت آن را در صفحه قیمت پسته تازه مشاهده کنید.

بهترین زمان خرید پسته تازه
بهترین زمان خرید پسته خشک

پسته خشک

برخلاف پسته تازه، پسته خشک در تمام مدت سال در بازار موجود است اما در برخی از مناسبت‌ها قیمت آن دستخوش تغییرات می شود. برای مثال هر ساله با نزدیک شدن به شب یلدا و همچنین نوروز قیمت پسته رشد زیادی را تجربه می‌کنند. از طرفی پس از عید نوروز پسته هایی که در بازار موجود است، پسته سال گذشته بوده و شرایط نگهداری از آن کمی سخت می شود . با نزدیک شدن به تابستان و ورود پسته تازه، پسته پارسال خریدار چندانی ندارد. با تمام این تفاسیر بهترین زمان خرید پسته خشک را می‌توان اوایل هفته اول آبان تا اواخر هفته دوم و سوم آبان عنوان کرد. معمولاً در این زمان پسته هایی که همان سال برداشت شده و خشک شده وارد بازار می شود و لذا پسته ای که خریداری کرده‌اید پسته همان سال است. از طرفی قیمت پسته هنوز جهش‌های شب یلدا و نوروز را تجربه نکرده است.
برای مشاهده قیمت عمده فروشی پسته نیز می توانید به صفحه قیمت پسته مراجعه کنید.

15

خرید اینترنتی پسته

با خرید اینترنتی پسته از مای آجیل می توانید در وقت و هزینه های خود صرفه جویی کرده و از کیفیت پسته خریداری شده مطمئن باشید.

16

سوالات متداول هنگام خرید پسته

چطور به خرید اینترنتی پسته اعتماد کنیم؟

تمامی محصولات عرضه شده در فروشگاه اینترنتی مای آجیل دارای کیفیت مطلوب بوده و با اطمینان از این کیفیت ضمانت 7 روزه بازگشت کالا در صورت نارضایتی از کیفیت محصول را ارائه می دهیم.

زمان و هزینه ارسال به چه صورت است؟

هزینه ارسال کلیه سفارشات به تمام کشور رایگان بوده و سفارشات بین 3 تا 5 روز کاری به دست مشتری خواهد رسید.

خرید کدام نوع پسته اقتصادی تر است؟

پسته ها انواع مختلفی دارند و قیمت آنها متفاوت است. اگر برای ترکیب در آجیل بدنبال خرید پسته هستید ما به شما انواع پسته آجیلی و فندقی را پیشنهاد میکنیم. این نوع پسته سایز ریزتری دارد و مناسب ترکیب در آجیل است.

پسته خام بخریم یا شور؟

بطور کلی ما پیشنهاد میکنیم پسته خام بخرید و خودتان آن را شور کنید. اما اگر امکان شور کردن را ندارید می توانید از پسته های شور مای آجیل خریداری کنید و از کیفیت آن مطمئن باشید.