2 روش آسان بو دادن پسته بصورت تصویری (با مایکروویو یا ماهیتابه) + طعم های نمکی، لیمویی و آبغوره

پسته ی بو داده به تنهایی یک میان وعده خوشمزه و سالم است و گزینه ی خوبی برای تنقلات مهمانی ها و دورهمی هاست. می توانید پسته را به راحتی روی اجاق گاز یا ماهی تابه تفت دهید. قبل از بو دادن پسته تازه، لازم است پوست آنها را جدا کنید و آن را خشک کنید،سپس آنها را تفت دهید تا به رنگ قهوه ای روشن در بیایند. در مقاله ای درباره روش های خشک کردن پسته تازه در خانه توضیحاتی دادیم. شما می توانید نمک و ادویه را به پسته های بو داده اضافه کرده و آنها را خوشمزه تر کنید. در مقاله ای هم به روش های شور کردن و بو دادن انواع آجیل در خانه پرداختیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.

دریافت کد تخفیف

برای دریافت کد تخفیف شگفت انگیز خرید پسته و آجیل همراه با ارسال رایگان شماره موبایل خود را وارد کنید.

قبل از شروع این مقاله اگر برای شما این سوال پیش آمده که آیا آجیل بو داده مضر است و یا اینکه آجیل خام سالم تر است یا بوداده، حتما مقاله آجیل خام یا بوداده؟ را مطالعه بفرمائید.

مرحله 1: آماده سازی پسته برای بو دادن

پیته مناسب برای بو دادن
 1. پسته های خام تهیه کنید. پسته هایی را خریداری کنید که خام هستند و هیچ طعم دهنده ای به آنها اضافه نشده. شما می توانید از این بخش نسبت به خرید پسته خام  اقدام کنید و در این بخش راهنمای خرید پسته تازه را مشاهده کنید.
  خرید عمده پسته
 2. برای صرفه جویی در هزینه ها، پسته را به صورت عمده خریداری کنید. پسته یک آجیل گران قیمت است و اگر به مقدار کم خریداری شود می تواند هزینه ی زیادی در بر داشته باشد. خرید عمده ی آنها ممکن است در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه های شما بشود، خصوصاً اگر زیاد پسته دوست دارید و مصرف زیادی دارید.پوست کردن پسته
 3. پوست های پسته را جدا کنید. با جدا کردن پوست ها، تفت دادن مغزها راحت تر خواهد شد.
 • اگر دهانه ی پسته ها خیلی بزرگ نباشد می توانید پوست پسته را بین دندانهای عقب خود بشکنید. مراقب باشید که زیاد پوست را گاز نگیرید ، زیرا در این صورت به دندان های خود آسیب می رسانید.پوست کردن پسته
 1. برای عطر و طعم بهتر می توانید پسته ها را با پوست تفت دهید. بعبارتی اگر ترجیح می دهید طعم و بوی بریانی پسته ها شدت کمتری داشته باشد، می توانید پوست ها را باقی بگذارید. با این وجود ، اگر پوست ها را روی پسته نگه دارید ، ممکن است مغزها به طور مساوی یا کامل بو داده نشود.
 • اگر از روش تابه برای تفت دادن پسته استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم پوست ها را جدا کنید تا مغزها بتوانند به درستی در تابه برشته شوند.

مرحله 2: طعم دار کردن پسته

مزه دار کردن پسته

مزه دار کردن پسته شور و ترش (پسته قرمز)

 • ابتدا یک لیوان آبغوره را با یک قاشق غذاخوری نمک مخلوط می کنیم.(میزان نمک به ذائقه شما بستگی دارد. ولی یک قاشق غذاخوری مقدار نرمال آن است.)
 • محلول آبغوره و نمک را با یک کیلو پسته خشک و خام مخلوط کرده و کاملا هم میزنیم تا همه ی پسته آغشته شود.
 • پسته را روی شعله با حرارت کم گذاشته و دائم هم میزنیم تا زمانی که کاملا خشک شود و آبغوره به خورد پسته برود.
 • سپس پسته را از روی شعله برداشته و 24 تا 48 ساعت در فضای آزاد می گذاریم تا کاملا خشک شود.
 • سپس طبق روش های زیر آنها را بو می دهیم.

مزه دار کردن پسته شور

 • ابتدا یک لیوان آب را با یک قاشق غذاخوری نمک مخلوط می کنیم.(میزان نمک به ذائقه شما بستگی دارد. ولی یک قاشق غذاخوری مقدار نرمال آن است.)
 • محلول آب و نمک را با یک کیلو پسته خشک و خام مخلوط کرده و کاملا هم میزنیم تا همه ی پسته آغشته شود.
 • پسته را روی شعله با حرارت کم گذاشته و دائم هم میزنیم تا زمانی که کاملا خشک شود و آب نمک به خورد پسته برود.
 • سپس پسته را از روی شعله برداشته و 24 تا 48 ساعت در فضای آزاد می گذاریم تا کاملا خشک شود.
 • سپس طبق روش های زیر آنها را بو می دهیم.

مزه دار کردن پسته شور لیمویی

 • ابتدا یک لیوان آبلیمو را با یک قاشق غذاخوری نمک و جوهر لیمو مخلوط می کنیم.(میزان نمک به ذائقه شما بستگی دارد. ولی یک قاشق غذاخوری مقدار نرمال آن است.)
 • محلول فوق را با یک کیلو پسته خشک و خام مخلوط کرده و کاملا هم میزنیم تا همه ی پسته آغشته شود.
 • پسته را روی شعله با حرارت کم گذاشته و دائم هم میزنیم تا زمانی که کاملا خشک شود و محلول به خورد پسته برود.
 • سپس پسته را از روی شعله برداشته و 24 تا 48 ساعت در فضای آزاد می گذاریم تا کاملا خشک شود.
 • سپس طبق روش های زیر آنها را بو می دهیم.

مرحله 3: بو دادن پسته

روش 1: بو دادن پسته با فر یا مایکروفر

برای صرفه جویی در وقت، پسته ها را در فر بو دهید. اگر بیشتر از 1⁄2 فنجان (120 میلی لیتر) پسته تفت می دهید ، از فر استفاده کنید. استفاده از فر به شما این امکان را می دهد تا حجم زیادی از پسته را یکباره بریان کنید.

بو دادن پسته در فر
 1. سینی فر را در وسط فر قرار دهید. اگر قصد دارید به صورت همزمان دو سینی پسته تفت بدهید ، آنها را با هم در فر اجاق گاز قرار بدهید.
  بو دادن پسته در ماکروفر
 2. فر را با دمای 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتیگراد) گرم کنید. پیش گرم شدن اکثر اجاق ها معمولاً حدود 15-20 دقیقه طول می کشد.
  بو دادن پسته
 3. پسته ها را روی یک سینی لبه دار پهن کنید. آنها را به شکل یک لایه ی یکنواخت روی سینی قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از پسته ها روی یکدیگر را نمی پوشانند ، زیرا در این صورت مطمئن می شوید که آنها به طور مناسب و یکنواخت برشته می شوند.
 • می توانید سینی پسته ها را با یک کاغذ پوستی بپوشانید، دراین صورت تفت دادن پسته ها برای شما آسان تر می شوند.
 • بسته به اینکه چه مقدار پسته تفت می دهید، در صورت نیاز می توانید از دو سینی فر استفاده کنید.بو دادن پسته در مایکروویو
 1. پسته ها را به مدت 6 تا 8 دقیقه یا تا زمانی که بو داده شوند، تفت دهید. آنها را در فر از قبل گرم شده قرار دهید و هنگام تفت دادن آنها را نگاه کنید و از آنها غافل نشوید. آنها را با قاشق هم بزنید تا به طور یکنواخت برشته شوند. حداکثر 8 دقیقه طول می کشد تا پسته ها کاملاً بریان شوند.

 • اگر پسته ها رنگ قهوه ای روشن به خود بگیرند و بوی معطر و مطبوعی از آنها احساس شود ، در این صورت می فهمید که بو دادن پسته ها به پایان رسیده است.
 • همچنین می توانید با نصف کردن یک یا دو پسته، برشته شدن آنها را بررسی کنید. در کل باید یک رنگ قهوه ای کمرنگ داشته باشند.
  بو دادن پسته در مایکروفر
 1. پس از بیرون آوردن از فر، بگذارید پسته ها خنک شوند. خنک شدن پسته ی بو داده حدود 15-20 دقیقه طول خواهد کشید. وقتی که دیگر داغ نبودند، آنها را در ظرفی که هوا داخل آن جریان نمی یابد نگهداری کنید. آنها را می توانید به مدت 1 تا 2 هفته نگه داری کنید. درباره روش های مناسب نگهداری پسته نیز قبلا توضیح دادیم.

روش 2: بو دادن پسته با ماهیتابه

 1. اگر مقدار کمی پسته برای تفت دادن دارید از یک تابه استفاده کنید. مثلا اگر می خواهید یک مشت پسته تفت دهید، ماهیتابه ایده آل است. دریک ماهیتابه می توان مقدار کمی پسته را به سرعت تفت داد.شور کردن پسته در ماهیتابه
 2. یک تابه ی نچسب را روی اجاق گاز و روی حرارت متوسط قرار دهید. از ماهی تابه ای که پهن باشد و کناره های آن بالا رفته است استفاده کنید تا پسته از ظرف بیرون نریزند. اطمینان حاصل کنید که تابه ی شما روکش نچسب دارد تا آجیل ها به ته ظرف نچسبند.
 • نیازی به ریختن روغن یا کره در تابه ندارید. تفت دادن آجیل ها در یک تابه ی خشک انجام می گیرد.بو دادن پسته در ماهی تابه
 1. پسته ها را داخل تابه بریزید. آنها را به صورت یک لایه ی یکنواخت در کف ماهیتابه پهن کنید. بررسی کنید که پسته ها در کف ماهی تابه یکدست قرار بگیرند و روی هم نباشند.بو دادن پسته

4. مدام آنها را هم بزنید تا نسوزند. همانطور که شروع به بریان شدن کردند ، بالای اجاق بایستید و با قاشق یا کفگیر آنها را هم بزنید. همچنین می توانید با نگه داشتن دسته ی ماهی تابه و نگه داشتن درب آن ، تابه را تکان دهید. این کار باعث می شود آجیل به درستی تفت داده شود و به خوبی هم بخورد تا از داغ شدن بیش از حد قسمتی از پسته ها جلوگیری شود.

بو دادن پسته
 1. بعد از اینکه پسته ها به رنگ قهوه ای روشن در آمدند، آنها را از تابه خارج کنید. بسته به نوع اجاق گاز شما زمان تفت دادن ممکن است 6 تا 8 دقیقه طول بکشد. پسته ها پس از اتمام فرایند بریان شدن، بوی دلپذیر و مطبوعی می دهند.
  تفت دادن پسته
 2. بگذارید پسته ها خنک شوند. پسته ها را از ماهیتابه خارج کرده و داخل بشقابی بریزید تا خنک شوند. وقتی که خنک شدند، آنها را به مدت 1 تا 2 هفته در ظرفی که هوا داخل آن جریان نمی یابد نگهداری کنید.

امتیاز به این مطلب

به این مطلب امتیاز دهید

User Rating: 4.45 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا