آجیل های حاوی ویتامین A کدامند؟

ویتامین A چیست؟

ویتامین A اولین ویتامین شناخته شده بدن است. این ویتامین که جزء ویتامین های محلول در چربی است ترکیبی از رتینوئیدهای فعال می باشد که بطور طبیعی در بافت های گیاهی و حیوانی رخ می دهد. در رژیم غذایی ما دو نوع از این ویتامین وجود دارد:

  •  حیوانی
  •  گیاهی

ویتامین A حیوانی در گوشت و روغن ماهی هایی نظیر کاد و همچنین لبنیات وجود دارد. این نوع ویتامین محلول در چربی است.

ویتامین A گیاهی در سبزیجات و میوه وجود دارد و بصورت محلول در آب است. این ویتامین به عنوان بتاکاروتن نیز شناخته می شود که توسط بدن به رتینوئید تبدیل می گردد.

این ویتامین بصورت مکمل های غذایی به شکل حیوانی و گیاهی و یا ترکیبی موجود است. البته پیشنهاد ما همواره تامین ویتامین A بدن از طریق منابع طبیعی است.

فواید ویتامین A

 اگر بدنبال سلامت و تندرستی هستید حتما به میزان مناسب ویتامین A در روز مصرف نمائید. این ویتامین در سلامت دندان ها، استخوان بندی، سلامت سیستم ایمنی و قوای جنسی بسیار موثر است. این ویتامین بر سلامت پوست نیز تاثیرگذار است. علاوه بر آن با توجه به اینکه این ویتامین رنگدانه شبکیه چشم را تولید می کند باعث تقویت بینایی بویژه در روشنایی کم می شود. ویتامین A همچنین دارای بتاکاروتن است که یک آنتی اکسیدان قوی می باشد و از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

ویتامین A

چه میزان ویتامین A در روز باید مصرف کنیم؟

جواب این سوال به سن و جنسیت شما مرتبط است. ما در بخش میزان توصیه شده توسط انجمن تغذیه آمریکا را برای شما آورده ایم:

  • 0 – 6 ماه: 400 میکروگرم در روز (میکروگرم در روز)
  • 7 – 12 ماه: 500 میکرو گرم در روز
  • 1 – 3 سال: 300 میکروگرم در روز
  • 4 – 8 سال: 400 میکروگرم در روز
  • 9 – 13 سال: 600 میکرو گرم در روز
  • مردان 14 سال و بالاتر: 900 میکروگرم در روز
  • زنان در سن 14 سال و بالاتر: 700 میکروگرم در روز (منبع)

توجه به این نکته ضروری است که میزان دقیق مورد نیاز افراد به سایر عوامل نظیر بارداری و سطح سلامت فرد نیز وابسته است. برای اطلاع از این میزان حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مضرات و مشکلات ویتامین A

نابینایی و کم بینایی

کمبود ویتامین A خطر کم بینایی را افزایش می دهد. اگر این کمبود شدید باشد ممکن است به نابینایی دائمی منجر شود.

مسمومیت با ویتامین A

مصرف زیاد مکمل های ویتامین A می تواند منجر به مسمومیت شود. ویتامین A مصنوعی بعلت اینکه فاقد یکپارچگی ساختار ویتامین A طبیعی است ممکن است در بدن جمع شده و موجب مسمومیت گردد. برای کاهش خطر مسمومیت ویتامین A می توانید آن را بهمراه ویتامین D مصرف کنید.

رنگدانه پوست

مصرف زیاد ویتامین A می تواند منجر به زرد یا نارنجی شدن رنپدانه های پوست گردد.

در مصرف ویتامین A دقت کنید تا به میزانی که بدن به آن نیاز دارد استفاده کنید تا بیشترین فایده را به بدن شما برساند.

منابع غذایی ویتامین A

همان طور که می دانیم ویتامین A در طیف گسترده ای از سبزیجات، حبوبات، میوه ها، غلات و پروتئین های حیوانی موجود است. پس برای جذب این ویتامین لازم است حتما این دسته از محصولات را در رژیم غذایی خود بگنجانیم.

منابع غذایی رتینول

رتینول از نوع ویتامین A حیوانی است و در غذاهایی مانند مرغ، ماهی و جگر حیوانات یافت می شود.همچنین لبنیات نیز دارای مقداری مناسبی از رتینول است.

منابع غذایی بتاکاروتن

بتاکاروتن در بافت های گیاهی نظیر گوجه، کدو، کلم بروکلی، گریپ فروت، هسته زردآلو ، خربزه، انبه، هویج و اسفناج یافت می شود.

پیشنهاد تامین ویتامین A

هسته زردآلو یکی از منابع تامین بتاکاروتن  است. شما می توانید با مراجعه به صفحه خرید هسته زردآلو بصورت آنلاین این آجیل مغذی را خریداری کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن