چگونه می توان انواع پسته را از روی ظاهرشان تشخیص داد؟

امتیاز به این مطلب

0

به این مطلب امتیاز دهید

User Rating: 4.3 ( 1 votes)

حتما واسه خیلی از شماها پیش آمده تا بتوانید انواع پسته ها را از هم تشخیص بدهید و تفاوت بین ارقام مختلف پسته را بدانید! مای آجیل در این مقاله سعی دارد تا شما را هنگام خرید انواع مختلف پسته راهنمایی کند.

در مقالات قبلی گفتیم پسته چیست؟ و در این مقاله نحوه شناسایی پسته را شرح میدهیم.
پسته ها از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته کلی بادامی شکل و فندقی شکل تقسیم میشوند که ارقام مختلف پسته زیرمجموعه یکی از این ها قرار می گیرند.

دریافت کد تخفیف

برای دریافت کد تخفیف شگفت انگیز خرید پسته و آجیل همراه با ارسال رایگان شماره موبایل خود را وارد کنید.

می توان گفت که از نظر گیاه شناسی تاکنون 60 الی 70 رقم پسته در ایران شناسایی شده است. از جمله این ارقام می‌توان به: اکبری، عباسعلی، شاه پسند دامغان، احمدآقایی، خنجری دامغان، فرخی، چروک، فندقی، کله قوچی، غنوری، واحدی، سیدعلی آقایی بادامی، سیف الدینی، پوست کاغذی، بادامی راور، خنجری راوری، اوحدی، سفید نوق، بادامی زرند، قزوین و غیره اشاره کرد.
ما در مای آجیل در مقالات قبلی درباره قیمت انواع پسته و دلیل بالا بودن آن نوشتیم و در این مقاله به بررسی انواع معروف پسته می پردازد.

راهنمای خرید پسته

 • پسته اکبری:

  پسته اکبری جزو پسته های بادامی شکل به حساب می آید.
  این پسته را پسته مجلسی و یا پسته لوکس هم می نامند و یکی از تجاری ترین و بهترین نوع پسته ای است که در ایران برداشت می شود. به زبان ساده تر می توان گفت که پسته اکبری همان پسته خندان ماست؛ همان پسته‌ای که درشت و کشیده است و دهان گشادی دارد.
  رنگ پوست استخوانی پسته اکبری کرم تیره می باشد(پژوهشکده پسته).
  پسته تازه اکبری جزو پسته های دیررس می باشد یعنی این نوع پسته دیرتر می رسد و معمولا اواخر بازار پسته تازه عرضه می شود.

 • پسته عباسعلی:

  پسته عباسعلی از خانواده پسته های بادامی شکل می باشد و ظاهری کشیده دارد. پسته عباسعلی در مقایسه با پسته اکبری معمولا از نظر اندازه کوچکتر است.
  پسته عباسعلی را می توان از گونه های بومی پسته دامغان دانست که شباهت زیادی به پسته احمد آقایی دارد. این نوع پسته دوطرف خندان می باشد. شاید پسته عباسعلی در مقایسه با پسته اکبری آن چنان لوکس به نظر نرسد ولی درصد خندانی زیاد این پسته، آن را مورد توجه مصرف کنندگان قرار می دهد.
  پسته تازه عباسعلی معمولا متوسط رس است به زبان دیگر در اواسط بازار پسته تازه عرضه می شود.

 • پسته شاه پسند دامغان:

  پسته شاه پسند دامغان در زمره پسته های بادامی شکل قرار می گیرد. این نوع پسته علاوه بر ظاهری کشیده مقداری توپر تر هم به نظر می رسد.
  پسته شاه پسند دامغان با توجه به ظاهر زیبایی که دارد یکی از ارقام تجاری به حساب می آید.
  رنگ پوست استخوانی پسته شاه پسند در مقایسه با اکثر پسته های دیگر سفیدتر و روشن تر است. این نوع پسته هم به صورت دوطرف خندان و هم به صورت یک طرف خندان موجود می باشد.
  پسته تازه شاه پسند دامغان جزو پسته های زودرس می باشد؛ حتی می توان گفت این نوع پسته جزو اولین پسته هایی است که در فصل برداشت پسته تازه، به بازار عرضه می شود.

 • پسته خنجری دامغان:

  پسته خنجری دامغان از لحاظ شکل ظاهری در خانواده پسته های بادامی شکل قرار می گیرد.
  همانطور که از اسم آن مشخص است، این نوع پسته ظاهری شبیه به خنجر دارد و می توان گفت پسته خنجری بلندترین طول را در بین ارقام پسته دارد. موقعیت شکاف خوردن پوست استخوانی فقط در قسمت پشتی است به عبارتی دیگر این پسته یک طرف خندان می باشد.
  رنگ پوست استخوانی پسته خنجری دامغان کرم با تیرگی متوسط است.
  پسته تازه خنجری دامغان جزو ارقام زودرس است.

 • پسته احمدآقایی:

  پسته احمد آقایی ظاهری تقریبی به مستطیل دارد.اندازه پسته احمد آقایی در مقایسه با پسته فندقی، بزرگتر و کشیده تر است.
  این پسته مرغوب از محبوب ترین و تجاری ترین انواع پسته تولید شده در ایران است. پسته احمد آقایی درصد خندانی زیاد دارد وشکاف خندان پسته از دو سمت شکمی و پشت یکسان است. به زبان ساده پسته احمدآقایی دوطرف خندان می باشد.
  رنگ پوست استخوانی پسته احمدآقایی روشن است.
  پسته احمد آقایی از نظر قیمت از پسته کله قوچی و پسته اکبری قیمت پایین تری دارد اما به نسبت پسته فندقی قیمت بالاتری دارد.

 • پسته فندقی:

  این نوع پسته همانطور که از نام آن مشخص است در خانواده پسته های فندقی شکل قرار می گیرد و دارای نوک کوتاهی است. اگر بخواهیم خیلی ساده ظاهر آن را توصیف کنیم می توانیم بگوییم که پسته فندقی شکلی گرد دارد و تقریبا از لحاظ اندازه با یه فندق برابری می کند و یا حتی بزرگتر است.
  به گفته خرماسیاه پسته فندقی از پسته های صادراتی ایران نیز محسوب می شود. این پسته تجاری به طور عمده در باغات کرمان و رفستجان برداشت می شود ولی در دامغان و برخی دیگر از شهرهای ایران نیز موجود می باشد.
  پسته فندقی دارای پوسته استخوانی به رنگ کرم است. شکاف پوست استخوانی از سمت شکمی و سمت پشتی آن به یک اندازه می باشد؛ به عبارت دیگر پسته فندقی، پسته ای دوطرف خندان است.
  پسته تازه فندقی جزو پسته های متوسط رس می باشد یعنی این نوع پسته در اواسط بازار پسته تازه عرضه می گردد.

 • پسته کله قوچی:

  پسته کله قوچی با توجه به شکل ظاهری اش ازارقام درشت پسته و از نوع گرد یا فندقی شکل محسوب می شود. پسته کله قوچی دارای فرو رفتگی خاص در سر پوسته استخوانی است که این نوع پسته را از سایر پسته ها متمایز می کند.
  پسته موردنظر در ظاهر شاید ساختاری مشابه با پسته فندقی داشته باشد اما در کل پسته کله قوچی درشت تر و سنگین وزن تر از پسته فندقی است.
  این پسته جزو ارقام تجاری و اقتصادی پسته در ایران است. این نوع پسته به همراه پسته اکبری از پسته های گران قیمت بازار هستند.
  شهرت پسته کله قوچی به خاطر درصد بالای خندان بودن آن و درشتی مغز و طعم بسیار خوب آن است. میتوان گفت که پسته کله قوچی بیشترین وزن را در بین ارقام دارا می باشد.
  پسته کله قوچی دارای رنگ پوست استخوانی سفید با تیره گی متوسط است.
  این رقم پسته در اواسط بازار پسته تازه عرضه می شود و به همین خاطر در خانواده پسته های متوسط رس قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا