بادام هندی آجیل نیست!!

بادام هندی یکی از خوراکی های بسیار محبوب است. این آجیل علاوه بر مقوی بودن دارای تنوع بسیاری نیز می باشد. طعم بادام هندی بسیار دلپذیر است و در کنار تمامی آجیل ها قابل مصرف است. بادام هندی را معمولا بعنوان آجیل درختی به حساب می آورند اما با حبوبات و دانه ها نیز مشترکات زیادی دارند. در این مقاله به این موضوع میپردازیم که آیا بادام هندی واقعا آجیل است و باید در این دسته قرار بگیرد یا خیر؟

میوه بادام هندی

طبقه بندی گیاه شناسی بادام هندی

بادام هندی از یک درخت استوایی با نام علمی Anacardium occidentale بدست می آید. این درخت ساقه های گوشتی شکل تولید می کند که به سیب بادام هندی مشهور است. البته این سیب، میوه درخت نیست. در واقع میوه اصلی ساختار کلیه شکلی است که در زیر سیب بادام  هندی رشد می کند. در داخل این میوه دانه ای وجود دارد که ما با آن بادام هندی می گوییم.

بنابراین با توجه به ساختار گیاه شناسی این قسمت از میوه بعنوان دانه طبقه بندی می شود. دانه و پوسته آن به لحاظ فنی می تواند آجیل نامیده شود. البته پوسته آن به دلیل وجود ماده سمی غیرقابل خوردن است. به همین دلیل است که ما در بازار بادام هندی را بصورت مغز شده می بینیم.

خلاصه:

بادام هندی از نظر گیاه شناسی بذر محصول می شود چرا که درون میوه رشد می کند.

بادام هندی و حبوبات؟

بادام هندی اگرچه بذر و دانه است اما گاهی آن را با حبوبات اشتباه می گیرند.

حبوبات دانه های گیاهی و خوراکی هستند که معمولا در کنار سایر دانه ها در یک غلاف رشد می کنند. با رسیدن دانه ها این غلاف شکافته شده و دانه ها بیرون می ریزند.

لوبیا و نخود فرنگی جزء دسته حبوبات محسوب می شوند. حتی در مقاله ای توضیح دادیم که بادام زمینی هم جزء حبوبات است.بادام زمینی و بادام هندی از این جهت که هر دو از وسط نصف می شوند دارای شباهت هایی هستند که باعث می شود عده ای این دو را هم خانواده پندارند.

با تمامی تفاسیر بادام هندی بدلیل بجای غلاف در یک پوسته سخت رشد می کند، بخشی از خانواده حبوبات محسوب نمی شود.

خلاصه:

اگرچه بادام هندی از نظر ساختاری و شکل ظاهری شبیه حبوبات و بادام زمینی است اما بطور کلی در این دسته جای نمی گیرد.

پلو بادام هندی

از نظر آشپزی

همانطور که قبلا گفتیم بادام هندی آجیل نیست ولی بخاطر بسیاری از ویژگی ها و شباهت هایی که با آجیل ها دارد عموما آن را در دسته آجیل طبقه بندی می کنند.

این دانه سرشار از چربی های سالم و پروتئین است و در بسیاری از کشورها آن را در کنار سیب زمینی سرخ شده یا بصورت گرانول مصرف می کنند. پیشتر در مقاله ای درباره آشپزی با بادام هندی برای شما نوشتیم.

نکته عجیب تر اینجاست که به شما بگوییم بسیاری از آجیل هایی که میشناسیم مثل پسته و گردو و بادام زمینی نیز واقعا آجیل نیستند. ما قبلا تعریف آجیل را به شما گفتیم. بر مبنای این تعریف بسیاری از این مغزها و بذرها واقعا آجیل نیستند.

خلاصه

بادام هندی معمولاً به عنوان آجیل طبقه بندی می شود زیرا بسیاری از خصوصیات غذایی مشابه آجیل را دارد اما واقعا آجیل نیست.

نکته پایانی

بادام هندی یک مغز پرانرژی است. البته تشخیص طبقه بندی آن شاید کار دشواری باشد. از نظر گیاهشناسی آنها را جزء بذرها می دانند اما شباهت هایی با حبوبات دارد. از طرفی اکثرا آن را در خانواده آجیل گنجانیده اند. با تمامی تفاسیر هیچ کس منکر ارزش غذایی بادام هندی نیست.

امتیاز به این مطلب

0

به این مطلب امتیاز دهید

User Rating: 4.65 ( 1 votes)
منبع
healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا