تاثیر آجیل بر قوای جنسی

نتایج جدیدترین تحقیقات حاکی از آن است رژیم غذایی غنی از آجیل می تواند تعداد و کیفیت اسپرم را بهبود ببخشد و تاثیر مثبتی بر قوای جنسی بگذارد.

این تحقیقات توسط دکتر آلبرت هوتوس در واحد صنایع غذایی دانشگاه ویرجلی اسپانیا انجام شد و در پاسخ به کاهش کمیت و کیفیت اسپرم به دلیل مسائلی نظیر آلودگی هوا، سیگار و روندهای رو به رشد سبک زندگی غربی انجام گرفت.

در این مطالعه در مجموع 119 مرد سالم در سنین 18 تا 35 سال طی 14 هفته مورد پژوهش قرار گرفتند تا نقش آجیل بر میزان و کیفیت اسپرم آنان سنجیده شود.

از تعداد از شرکت کنندگان در این پژوهش خواسته شد روزانه 60 گرم بادام، گردو و فندق را به رژیم غذایی خود که از برخی بیافزایند؛ در حالیکه مابقی افراد تحت پژوهش هیچ تغییری در رژیم غذایی خود نداشتند.

محققان دریافتند افرادی که آجیل را به رژیم غذایی خود افزودند، 16 درصد در میزان اسپرم افزایش داشته اند. از طرفی حیات اسپرم 4 درصد، تحرک آن 6 درصد و مورفولوژی اسپرم یک درصد افزایش داشته است. همچنین میزان از بین رفتن DNA نیز بشدت کاهش یافته است. این موضوع در ناباروری بسیار دخیل بود.

آیا برای تولید مثل و تقویت قوای جنسی باید آجیل را به رژیم غذایی روزانه خود بیافزاییم؟

دکتر هوتوس معتقد است: هنوز با توجه به این یافته ها نمی توان نظر دقیقی داد. اما تمامی یافته های تحقیقاتی در حال جمع‌آوری است تا بررسی شود آیا سبک زندگی سالم مانند رژیم مدیترانه‌ای بر بهبود قوای جنسی تاثیرگذار است؟

تاکنون یافته ها تایید کرده است رژیم های غذایی غنی از آنتی اکسیدان بر سلامت کلی اسپرم موثر است.

پژوهشگران دانشگاه غرب استرالیا در سال 2011 به این نتیجه رسیده بودند ترکیب دو آنتی اکسیدان قوی ویتامین E و بتاکاروتن بهترین دفاع در برابر آسیب اسپرم هاست. قبلا در مقاله ای به آجیل های دارای ویتامین  A و بتاکاروتن پرداختیم.

توصیه پژوهشگران استفاده از مواد غذایی نظیر طالبی، هویج، زردآلو، کدو تنبل و انبه – غذاهای دارای رنگ نارنجی سرشار از بتاکاروتن هستند – و بادام ، روغن سویا و کلم بروکلی – که سرشار از ویتامین E است – می باشد. این مواد غذایی می تواند به حفظ اسپرم سالم در مردان کمک کند.

امتیاز به این مطلب

0

به این مطلب امتیاز دهید

User Rating: 5 ( 1 votes)
منبع
ایندیپندنت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا