تخمه ژاپنی یا تخمه جابانی؟! مسئله این است!

شاید برای شما هم این پرسش بوجود آمده باشد که تخمه ژاپنی ای که تقریبا در تمامی آجیل های ایرانی مشاهده می شود آیا واقعا برای ژاپن است؟ در جواب شما باید بگوییم خیر. اتفاقا این تخمه محصول ایران و بومی منطقه ای بنام جابان در اطراف دماوند است. به همین علت این تخمه به تخمه جابانی معروف شده که اشتباها ما آن را ژاپنی تلفظ می کنیم.

تخمه ژاپنی

این تخمه از نوعی هندوانه که به هندوانه آجیلی معروف است بدست می آید. گوشته این نوع هندوانه بسیار کم و تخمه های آن بسیار زیاد و درشت است. در اکثر آجیل ها می توان رد و اثری از تخمه ژاپنی مشاهده کرد.

ارزش غذایی تخمه ژاپنی

تخمه جابانی نیز همانند اکثر آجیل ها سرشار از پروتئین است. مصرف متعادل این تخمه می تواند از سوء هاضمه، کم خونی و بی اشتهایی جلوگیری کند. همچنین اگر از کمبود کلسیم رنج می برید این تخمه دوای درد شماست و کلسیم بدن را بطور موثر تامین می کند.در تخمه ژاپنی میزان قابل توجهی اسید آمینه و اسید چرب غیر اشباع هست که برای سلامتی بدن مفید است.

ارزش غذایی تخمه ژاپنی
مقدار ۱۰۰ گرم
کالری ۵۵۷ کیلوکالری
چربی کل ۴۷.۳۷ گرم
چربی اشباع ۹.۷۷۹ گرم
پتاسیم ۶۴۸ میلی گرم
آهن ۷.۲۸ میلی گرم
کربوهیدرات ۱۵.۳۱ گرم
پروتئین ۲۸.۳۳ گرم

موسسه ملی بهداشت آمریکا توصیه می کند روزانه 80 گرم از این تخمه مصرف کنید چرا که منیزیم آن برای بسیاری از کارکردهای متابولیک بدن ضروری است. همچنین برای حفظ عملکرد اعصاب و عضلات و همچنین سلامت سیستم ایمنی ، قلب و استخوان لازم است.(منبع)

تخم هندوانه ژاپنی فواید بسیاری دارد. اگرچه مقادیر برخی مواد معدنی و ویتامین ها در آن ممکن است کم به نظر برسد ، اما هنوز هم به مراتب از سایر میان وعده های ناسالم مناسب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا