حقایق آجیل چهارشنبه سوری که نمیدانید؟!

0

User Rating: Be the first one !

چهارشنبه سوری یکی از قدیمی ترین سنت های ما ایرانیان است. این مراسم که در شبِ آخرین سه شنبه سال برگزار می گردد دارای آداب و رسوم بسیاری است. یکی از این رسوم که این روزها کمرنگ شده خوردن یک آجیل منحصربفرد هست. شاید شما کمتر درباره این آجیل شنیده باشید ولی ما سعی داریم در این مقاله بیشتر درباره آجیل چهارشنبه سوری بنویسیم.

فلسفه آجیل چهارشنبه سوری

فلسفه این آجیل در آن بوده که نیاکان ما پس از آتش بازی دور هم جمع می شدند و حین شب نشینی آجیل باقی مانده از زمستان را می خوردند.

عده ای نیز این آجیل را مشکل گشا می نامیدند. حتی تعداد اقلام این آجیل هم هفت تاست که عدد 7 را از تعداد ستارگان هفتگانه گرفته اند و نمادی از حضور آنها بر سر سفره است. گذشتگان ما پس از خرید آجیل، آن را پاک کرده و در بین آشنایان پخش می کردند و خودشان هم از آن می خوردند و آن را خوش یمن می دانستند. نقل شده که در حین پاک کردن این آجیل قصه مرد خارکن هم می گویند. پدران ما هر کدام از این آجیل ها را به امید رونق کسب و کار یا برآورده شدن آرزویی بر دهان می گذاشتند.

آجیل چهارشنبه سوری

اجزای آجیل چهارشنبه سوری

این آجیل شامل انواع تخمه ها و مغزها و میوه خشک و رستنی های رنگارنگ است. پسته، بادام، گردو، انجیر خشک، کشمش، فندق و برگه زردآلو می باشد. نکته ای که باید درباره این آجیل بدانید این است که هیچ کدام از مغزها و دانه ها شور نیست و همه آنها خام هستند. البته در شهرهای مختلف ممکن است اجزای این آجیل متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا