از خرید پسته تا نگهداری آن

ما در مای آجیل در این مقاله راهنمای شما در خرید پسته خشک و شرایط نگهداری آن در خانه هستیم.

پسته به عنوان یک آجیل باستانی شناخته می شود که در حدود 9000 سال است که توسط انسان ها مصرف شده اند. پسته به همراه بادام درختی از آجیل هایی هستند که در کتاب آسمانی و مقدس ذکر شده اند (منبع).
نکته جالب توجه این است که پسته از منظر گیاه شناسی به میوه انبه و بادام هندی مربوط و مشابه می باشد به طوری که عنوان می شود، اگر به یکی از این میوه ها حساسیت داشته باشید، ممکن است به دیگری نیز آلرژی و یا حساسیت داشته باشید.

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پسته در جهان است و در ایران پسته را “آجیل خندان” می نامند. در کشور چین پسته به عنوان “آجیل خوشحال و شاد” نامیده می شود و دلیل این نامگذاری به شکل ظاهری پسته بر می گردد.

پسته

چه پسته ای بخریم و انتخاب کنیم؟!

در فروشگاه ها پسته با پوست و مغز پسته (پسته بدون پوست) فروخته می شود.
مغز پسته بهترین گزینه برای آن دسته از افرادی است که عاشق طعم و مزه پسته هستند ولی از پوست کردن پسته متنفرند! این حس دوس داشتن و تنفر در کنار یکدیگر باعث می شود شما هزینه بیشتری پرداخت نمائید(قیمت مغز پسته بیشتر از قیمت پسته است!).

از طرفی زمانی که شما مغز پسته میخورید ممکن است مقدار بیشتری به نسبت پسته با پوست مصرف کنید، چرا که پوست کردن پسته زمان شما را می گیرد و سرعت خوردن شما را کم می کند.
هنگام خرید پسته با پوست حتما این نکته را مدنظر داشته باشید که پوست پسته عاری از هرگونه لک و رنگ و کاملا سالم باشد.

اگر به دنبال خرید پسته سالم تر هستید ترجیحا پسته هایی را انتخاب و خرید کنید که از یک طرف خندان باشند (پسته ای که از یک طرف خندان باشد در مقایسه با پسته ای که از دو طرف خندان است، محفظه ورودی کمتری برای ورود باکتری ها و گرد و خاک به داخل خودش دارد).

رنگ مغز پسته میبایست زرد تا سبز تیره باشد، و هرچه رنگ مغز پسته سبز تر، طعم و مزه آن بهتر است.

خرید پسته دامغان

شرایط نگهداری پسته خشک در خانه

باتوجه به شکاف پوست استخوانی پسته های خندان میتوانیم بگوییم که پسته ماندگاری محدودی دارد.
به منظور نگهداری پسته در منزل میبایست دو عامل دما و رطوبت کنترل شود تا پسته خراب نشده و طعم و مزه ماندگی ندهد.
پسته خشک می بایست در جای خنک و عاری از هرگونه رطوبت نگهداری شود. دما و رطوبت پایین می تواند فعالیت باکتری ها، قارج ها و حشرات را متوقف کند.
به زبان ساده تر میتوان گفت که پسته ها را در داخل ظروف درب داری که امکان نفوذ رطوبت در آن وجود ندارد، ریخته و داخل یخچال نگهداری نمایید (بهتر است پسته با پوست را در فریزر نگهداری نکنید).
مغز پسته را به مدت سه ماه تا یکسال میتوانید در داخل فریزر نگهداری کنید.

شما در فروشگاه مای آجیل می توانید پسته سالم و مرغوب دامغان را خریداری کرده و میل کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا