همه چیز درباره مویز (ارزش غذایی، تهیه در خانه، راهنمای خرید)

تا وقتی‌که مردم مویز را در حد اعتدال مصرف می‌کنند، یک غذای سالم و خوشمزه است که باید به رژیم غذایی اضافه شود. مویز منبع خوبی از مواد مغذی ضروری، مواد معدنی و انرژی به شکل کالری و قند است. همچنین مویز یک میان وعده سریع و ساده در طول روز به‌حساب می‌آید.

فواید مویز

مویز هم همچون سایر خشکبار سرشار از مواد مغذی است که برای بدن مفید است. اگر تمایل دارید درباره خواص و فواید آجیل بیشتر بخوانید اینجا کلیک کنید.

  • مویز می‌تواند به هضم غذا کمک کرده و با سلول‌های سرطانی مبارزه کند.
  • مویز می‌تواند یک افزودنی مفید و سالم برای رژیم غذایی محسوب شود.

دریافت کد تخفیف

برای دریافت کد تخفیف شگفت انگیز خرید پسته و آجیل همراه با ارسال رایگان شماره موبایل خود را وارد کنید.

کمک به هضم غذا

مصرف مویز می‌تواند یک راه ساده برای کمک به حفظ سلامت دستگاه گوارش باشد. مویز حاوی فیبرهای محلول مفیدی است که به تشکیل مدفوع و به عبور راحت‌تر آن از روده‌ها کمک می‌کند. این کار برای بهبود هضم و عملکرد دستگاه گوارش مفید است.

جلوگیری از کم‌خونی

مویز در جلوگیری از کم‌خونی مؤثر است. آن‌ها حاوی مقادیر مناسبی از آهن، مس و ویتامین‌ها هستند که برای ساخت گلبول‌های قرمز خون و حمل اکسیژن در سراسر بدن ضروری هستند.

جلوگیری از اسیدیته زیاد معده

مویز حاوی مقادیر قابل‌توجهی مواد معدنی مفید مانند آهن، مس، منیزیم و پتاسیم است. این مواد معدنی اساسی در مقیاس pH هستند و ممکن است به تعادل سطح اسیدیته در معده کمک کنند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

نتایج مطالعه‌ای که به Postgraduate MedicineTrusted Source ارسال‌شده است نشان می‌دهد که خوردن منظم مویز ممکن است در مقایسه با سایر میان وعده‌ها به کاهش عوامل بیماری‌زای قلبی عروقی مانند میزان فشارخون کمک کند. این تأثیر به این دلیل است که مویز یک غذای کم‌سدیم است و همچنین حاوی منبع خوبی از پتاسیم است که به آرام شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند.

مبارزه با سلول‌های سرطانی

مویز همچنین منبع خوبی از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود دررژیم غذایی برای بدن ضروری هستند، زیرا ممکن است بدن را از آسیب اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. آسیب اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد عوامل خطرساز در بسیاری از انواع سرطان، رشد تومور و پیری هستند.

محافظت سلامت چشم

مویز حاوی انواعی از پلی فنول ها است که درواقع آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که ممکن است از سلول‌های چشم در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. این ترکیبات ممکن است به‌نوبه خود از چشم در برابر اختلالات چشمی مانند دژنراسیون ماکولا و آب‌مروارید ناشی از افزایش سن محافظت کند.

بهبود سلامت پوست

آنتی‌اکسیدان‌های موجود درمویز همچنین ممکن است به جوان نگه‌داشتن سلول‌های پوست و جلوگیری از آسیب سلول‌ها کمک کنند. مویز همچنین دارای مواد مغذی ارزشمندی مانند ویتامین C، سلنیوم و روی است. این ترکیب به همراه مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها موجود در مویز ممکن است یک افزودنی مفید برای رژیم غذایی باشد که بر حفظ سلامت پوست نیز مؤثرند.

کاهش قند خون

همچنین مطالعات نشان داده‌اند که خوردن منظم مویز در مقایسه با مصرف سایر میان وعده‌ها، ممکن است به کاهش قند خون فرد کمک کند. حتی اگر مویز حاوی مقدار بیشتری از قندها نسبت به میوه‌های تازه باشد، مصرف مویز در مقایسه با تنقلات فرآوری شده هموگلوبین A1c را کاهش می‌دهد که این موضوع نشانگر مدیریت قند خون است.

این بدان معناست که یک وعده مویز می‌تواند راهی عالی برای برطرف سازی هوس شیرینی باشد.

خواص و فواید مویز

مضرات استفاده از مویز

درحالی‌که مویز به‌طورکلی مفید است اما برخی مواقع ممکن است مصرف آن به‌عنوان بهترین میان وعده در نظر گرفته نشود.

به‌عنوان‌مثال، افرادی که به دنبال کاهش میزان کالری دریافتی خود هستند احتمالاً باید در مصرف میزان کشکش در وعده‌های غذایی خود تجدیدنظر کنند. به‌طوری‌که یک عدد مویز به‌اندازه یک عدد انگور کالری دارد درحالی‌که مویز بسیار کوچک‌تر است و این موضوع می‌تواند به‌راحتی منجر به خوردن تعداد بیشتری مویز و درنهایت دریافت کالری بیش‌ازحد شود.

نگرانی دیگر در مورد خوردن بیش‌ازحد مویز، افزایش فیبر محلول است. فیبر بیش‌ازحد ممکن است باعث ناراحتی‌های گوارشی مانند گرفتگی، تجمع گاز و نفخ شود. برخی از افراد حتی ممکن است دچار اسهال شوند. بااین‌حال، مهم است که توجه داشته باشید که این موضوع تنها درنتیجه خوردن مقدار قابل‌توجهی مویز حاصل می‌شود.

همچنین به دلیل اندازه کوچک مویز‌ها، افراد و کودکان ممکن است مستعد خفگی شوند و گاهی کودکان ممکن است از خوردن مویز اجتناب کنند و به‌جای آن میوه تازه را انتخاب کنند.

ارزش تغذیه‌ای مویز

مویز انگور خشک‌شده‌ای است و به همین دلیل، محتوای تغذیه‌ای آن‌ها شبیه انگور خواهد بود.

 یک وعده معمولی مویز حاوی 129 کالری انرژی و 1.42 گرم پروتئین است.

بااین‌وجود تفاوت‌هایی در ارزش غذایی مویز و انگور وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، درحالی‌که هر دو منبع خوبی از برخی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، مویز ممکن است حاوی مقادیر بالاتری نسبت به انگور باشد. این تفاوت به این دلیل است که فرآیند خشک شدن، آنتی‌اکسیدان‌ها را حفظ می‌کند. خشک شدن همچنین میزان ویتامین C را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

با توجه به منبع مورد اعتماد وزارت کشاورزی ایالات‌متحده (USDA)، ارزش تغذیه‌ای برای یک وعده یک اونسی عبارت‌اند از:

کالری: 129

پروتئین: 1.42 گرم

چربی: 0.11 گرم

کربوهیدرات: 34.11 گرم

قندها: 28.03 گرم

فیبر غذایی: 1.9 گرم

همچنین یک وعده یک اونسی مویز حاوی برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی ارزشمند است، ازجمله:

ویتامین C: 1 میلی‌گرم

کلسیم: 27 میلی‌گرم

آهن – 0.77 میلی‌گرم

منیزیم: 15 میلی‌گرم

پتاسیم: 320 میلی‌گرم

فسفر: 42 میلی‌گرم

سدیم: 11 میلی‌گرم

همچنین بر طبق مطالعه‌ای در مجله بهداشت تغذیه، مویز دارای مقادیر آنتی‌اکسیدان و فنول بسیار بالایی در مقایسه با سایر میوه‌های خشک است.

به‌طور خاص، مویز منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها به نام فلاونول گلیکوزیدها و اسیدهای فنولیک است و ارزش ORAC آن‌ها حدود 3400 است. (ORAC مخفف ظرفیت جذب رادیکال اکسیژن است و ارزش آنتی‌اکسیدانی یک غذا را منعکس می‌کند.)

شایان‌ذکر است درحالی‌که انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و نمره ORAC یک میوه حائز اهمیت است اما مهم است که این آنتی‌اکسیدان‌ها زیستی در دسترس باشند، به این معنی که بدن بتواند به‌راحتی از آن‌ها استفاده کند.

این بررسی نشان می‌دهد که بدن می‌تواند از آنتی‌اکسیدان‌های موجود درمویز به‌طور مؤثر استفاده کند و این موضوع مویز را به منبع ساده و مؤثر آنتی‌اکسیدان‌های غذایی تبدیل می‌کند.

فواید مویز

چطور در خانه مویز درست کنیم؟

مویز نتیجه حذف رطوبت انگور است. مویز‌های معمولی از انگورهای بدون هسته گرفته می‌شوند، اگرچه از اکثر انگورها مویز تولید می‌شود.

درحالی‌که مویز‌های خریداری‌شده به‌طورکلی طبیعی و ارزان هستند و گزینه‌های ارگانیک نیز در دسترس هستند، برخی از افراد ترجیح می‌دهند مویز مصرفیشان را خودشان تهیه کنند. خوشبختانه، تهیه مویز با استفاده از دستگاه خشک‌کن یا فر اجاق‌گازهای خانگی ممکن است.

برای تهیه مویز در دستگاه خشک‌کن یا اجاق‌گاز مراحل زیر را دنبال کنید:

1. انگور را کاملاً بشویید و در این حین دانه‌های انگور خراب را جدا کنید.

2. آب اضافی را پس از شستشو با یک آبکش بگیرید.

3. یک قابلمه آب را بجوشانید و انگور را به مدت یک دقیقه یا بیشتر به آن زمان اضافه کنید تا پوست آن‌ها نرم شود.

4. دوباره انگور را صاف‌کرده و رطوبت اضافی را از بین ببرید.

5. انگور را داخل سینی پخت روغن‌زده شده بریزید.

6. انگور را در دمای 225 درجه فارنهایت به مدت حدود 3 ساعت درون فر بپزید.

7. مویز‌های را در ظرفی که هوا بسته است نگهداری کنید.

مویز یک افزودنی عالی برای بسیاری از رژیم‌های غذایی است. می‌توانید آن‌ها را به‌تنهایی بخورید یا به روش‌های مختلف دیگر از آن‌ها لذت ببرید، مانند:

• روی سالادهای تازه بپاشید.

• به سالاد کلم بروکلی پخته‌شده یا کلم پیچ اضافه کنید.

• روی بلغور جو دوسر یا سایر غلات صبحانه بپاشید.

• به انواع شیرینی یا پنکیک اضافه کنید تا شیرینی‌های بدون شکر تصفیه‌شده داشته باشید.

پس از تهیه مویز باید شرایطی را جهت نگهداری آن مهیا کنید که در مقاله دیگری به آن پرداختیم. برای مطالعه شرایط نگهداری مویز کلیک کنید.

خلاصه

مصرف مویز می‌تواند راهی ساده برای افزودن میوه، مواد مغذی سالم و آنتی‌اکسیدان‌ها به رژیم غذایی باشد. خوردن منظم مویز می‌تواند به حفظ سلامت بدن و جلوگیری از برخی اختلالات کمک کند.

بااین‌حال، رعایت اعتدال در مصرف مویز ضروری است زیرا دارای قند و کالری زیادی هستند و این موضوع برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند اهمیت بالایی دارد. یکی از مراکز معتبر خرید مویز فروشگاه اینترنتی مای آجیل است. برای خرید مویز کلیک کنید.

به‌طورکلی، مویز یک غذای سالم است و یک افزودنی عالی برای بسیاری از رژیم‌های غذایی محسوب می‌شود.

امتیاز به این مطلب!

0

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا