درباره گردو بیشتر بدانیم!

گردو دانه خوراکی  درختی از جنس juglans است. درخت گردو معمولا دیر سبز شده و نیمه های بهار رشد برگ هایش شروع می شود و بعلت واکنش های شیمیایی ریشه های این درخت، معمولا در اطراف آن درخت و گیاه رقیبی رشد نمی کند.

گردو

دانه  این درخت معمولا پس از رسیدن کامل بعنوان آجیل و خوراکی میان وعده استفاده می شود. این دانه در زمان رشد دارای یک پوسته سبز رنگ است که پس از رسیدن کامل، این پوسته خشک شده و از بین می رود و به پوسته ای ضخیم و محکم می رسیم که مغز گردو را که معمولا از دو نیمه تشکیل شده محصور می کند.

خرید کنید:

برای خرید می توانید به صفحه خرید گردو مراجعه کنید.

در جهان گردو به دو نوع ایرانی(انگلیسی) و سیاه تقسیم می شود. گردوی سیاه در آمریکای شمالی به وفور یافت می شود و گردوی ایرانی بومی ایران است. مغز گردوی ایرانی به رنگ زرد و سرشار از روغن امگا 3 است. به همین علت این دانه ی مغذی را غذای مغز نیز نامیده اند. گردو همچنین منبع غنی ویتامین ها شامل ویتامین سی، تیامین و … و مواد معدنی نظیر کلسیم، آهن و منیزیم است. در زیر جدول مواد موجود در صد گرم گردوی خشک آورده شده است:

جدول مواد مغذی در 100 گرم گردو

آب 3.5 گرم
پروتئین 14.8 گرم
مواد چربی 65 گرم
مواد نشاسته‌ای 13 گرم
كلسیم 100 میلیگرم
فسفر 380 میلیگرم
آهن 3 میلیگرم
سدیم 2 میلیگرم
پتاسیم 50 میلیگرم
ویتامین آ 30 میلیگرم
ویتامین ب ۱ 0.35 میلیگرم
ویتامین ب ۲ 0.12 میلیگرم
ویتامین ب ۳ 1 میلیگرم
ویتامین ث 2 میلیگرم
گردو
Walnut

انرژی گردو بالاست و هر صد گرم گردو در حدود 654 کالری انرژی دارد به همین دلیل در مصرف آن زیاده روی نکنید. میزان پیشنهاد شده برای مصرف گردو در حدود 30 گرم یا معادل 2 یا 3 عدد در روز است.

در مقالات بعدی به فواید گردو و خواص درمانی گردو می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا