راهنمای خرید و نگهداری بادام

بادام یکی از آجیل های پرطرفدار است که بومی منطقه خاورمیانه است. این دانه منبع بسیاری از مواد معدنی و پروتئین هاست. به همین خاطر بادام را یک میان وعده بسیار سالم می دانند. در این مقاله تلاش می کنیم راهنمای شما در نحوه انتخاب، خرید و شرایط نگهداری بادام باشیم.

خرید بادام

راهنمای خرید بادام

هنگام خرید بادام قطعا با گزینه های مختلفی روبرو خواهید شد چرا که بادام در انواع مختلف بفروش می رسد.بعضی از آنها با پوست فروخته می شود، بعضی بصورت مغز بادام و بعضی هم بصورت خلال بادام. عده ای آن را بو داده می فروشند و عده ای خام. بعضی نیز آن را بصورت ترکیبی از آجیل بفروش می رسانند. بادام با پوست خود دو نوع مختلف است: پوست کاغذی و سنگی. هر کدام از اینها برای گروه خاصی مناسب هستند. برای مثال خلال بادام صرفا برای آشپزها مناسب است.

هنگام خرید بادام مراقب باشید بادام کهنه نخرید. بادام های کهنه درپوسته خود کوچک می شوند. برای اینکه بفهمید بادامی که میخرید تازه است یا کهنه یک بادام را بردارید و در کنار گوش خود تکان دهید. اگر صدا داد یعنی مغز بادام کوچک شده و بادام کهنه است. برای بررسی سلامت بادام هم میتواند مغز باام را شکسته و داخلش را ببینید. اگر کاملا سفید و یک دست بود بدان معناست که بادام تازه و با کیفیت است. اگر زرد رنگ بود یا خطوطی شبیه به لانه زنبور روی آن ایجاد شده بود، کیفیت مناسبی ندارد. بادام کهنه هیچ ضرری ندارد اما طعم و مزه آن مانند بادام تازه خوشایند نیست.

راهنمای خرید بادام

نگهداری بادام

آنتی اکسیدان های موجود در بادام در صورت مهیا بودن شرایط نگهداری تا مدت زمان بسیار طولانی می توانند حفظ شوند. این دانه بعلت دارا بودن چربی زیاد ممکن است در معرض هوای آزاد فاسد شود. بنابر نظر انجمن گیاهشناسی کالیفرنیا، بادام خام بسته بندی شده در شرایط خنک و تاریک تا دو سال می تواند نگهداری شود. همین شرایط برای بادام بوداده شده تا یکسال گزارش شده است. در صورت نگهداری در یخچال یا فریزر این زمان بیشتر نیز خواهد شد.(منبع)

پس از باز شدن هم توصیه می شود در ظروف محکم و درب بسته نگهداری شود و حداکثر تا سه ماه مصرف گردد. اگر بادام در معرض بوی مواد غذایی دیگر قرار بگیرد می تواند بو آنها را جذب کرده و طعم نامطبوع بگیرد. برای نگهداری بادام آن را از ظرایط مرطوب دور نگهدارید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن