راهنمای خرید و نگهداری بادام

بادام یکی از آجیل های پرطرفدار است که بومی منطقه خاورمیانه است. این دانه منبع بسیاری از مواد معدنی و پروتئین هاست. به همین خاطر بادام را یک میان وعده بسیار سالم می دانند. در این مقاله تلاش می کنیم راهنمای شما در نحوه انتخاب، خرید و شرایط نگهداری بادام باشیم.

خرید بادام

دریافت کد تخفیف

برای دریافت کد تخفیف شگفت انگیز خرید پسته و آجیل همراه با ارسال رایگان شماره موبایل خود را وارد کنید.

راهنمای خرید بادام

هنگام خرید بادام قطعا با گزینه های مختلفی روبرو خواهید شد چرا که بادام در انواع مختلف بفروش می رسد.بعضی از آنها با پوست فروخته می شود، بعضی بصورت مغز بادام و بعضی هم بصورت خلال بادام. عده ای آن را بو داده می فروشند و عده ای خام. بعضی نیز آن را بصورت ترکیبی از آجیل بفروش می رسانند. بادام با پوست خود دو نوع مختلف است: پوست کاغذی و سنگی. هر کدام از اینها برای گروه خاصی مناسب هستند. برای مثال خلال بادام صرفا برای آشپزها مناسب است.

هنگام خرید بادام مراقب باشید بادام کهنه نخرید. بادام های کهنه درپوسته خود کوچک می شوند. برای اینکه بفهمید بادامی که میخرید تازه است یا کهنه یک بادام را بردارید و در کنار گوش خود تکان دهید. اگر صدا داد یعنی مغز بادام کوچک شده و بادام کهنه است. برای بررسی سلامت بادام هم میتواند مغز باام را شکسته و داخلش را ببینید. اگر کاملا سفید و یک دست بود بدان معناست که بادام تازه و با کیفیت است. اگر زرد رنگ بود یا خطوطی شبیه به لانه زنبور روی آن ایجاد شده بود، کیفیت مناسبی ندارد. بادام کهنه هیچ ضرری ندارد اما طعم و مزه آن مانند بادام تازه خوشایند نیست.

راهنمای خرید بادام

نگهداری بادام

“در جای خشک و خنک و دور از نور آفتاب نگهداری شود.”

این جمله را حتما بارها شنیده اید. برای نگهداری از بادام و سایر آجیل ها هم باید این جمله را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

آنتی اکسیدان های موجود در بادام در صورت مهیا بودن شرایط نگهداری تا مدت زمان بسیار طولانی می توانند حفظ شوند. این دانه بعلت دارا بودن چربی زیاد ممکن است در معرض هوای آزاد فاسد شود.

پس از خرید بادام حتما آن را دو روز در فریزر قرار دهید تا حشرات و تخم آفات احتمالی آن کاملا از بین برود. این حشرات ممکن است با چشم دیده نشوند.

بنابر نظر انجمن گیاهشناسی کالیفرنیا، بادام خام بسته بندی شده در شرایط خنک و تاریک تا دو سال می تواند نگهداری شود. همین شرایط برای بادام بوداده شده تا یکسال گزارش شده است. در صورت نگهداری در یخچال یا فریزر این زمان بیشتر نیز خواهد شد.(منبع)

پس از باز شدن هم توصیه می شود در ظروف محکم و درب بسته نگهداری شود و حداکثر تا سه ماه مصرف گردد. اگر بادام در معرض بوی مواد غذایی دیگر قرار بگیرد می تواند بو آنها را جذب کرده و طعم نامطبوع بگیرد. برای نگهداری بادام آن را از شرایط مرطوب دور نگهدارید.

چطور بادام را در خارج از فریزر نگهداری کنیم؟

پاکت های کاغذی بعلت جذب رطوبت و عدم انتقال نور گزینه مناسبی برای نگهداری بادام هستند. یک کارتن آماده کنید. کف آن را با روزنامه پر کنید. سپس بادام را داخل پاکت های کاغذی بسته بندی نموده و داخل کارتن قرار دهید. مجدد روی بادام روزنامه بگذارید. سپس درب کارتن را بسته و در مکان خنک قرار دهید.

چطور بادام را در فریزر نگهداری کنیم؟

بادام را داخل یک ظرف دربسته که راه ارتباط هوا و رطوبت با بیرون ندارد قرار دهید و داخل فریزر بگذارید. توصیه شده از قرار دادن بادام داخل کیسه فریزر خودداری کنید چرا که ممکن است طعم ناطملوبی بگیرد.

چطور بادام را در یخچال نگهداری کنیم؟

بادام را می توان در یک ظرف دربسته و غیر قابل نفوذ تا 6 ماه در یخچال نگهداری کرد. اما پس از این مدت ممکن است کمی طعم نامطلوبی بگیرد و رنگش کدر شود.

آیا می شود بادام را در آشپزخانه نگهداری کرد؟

بعلت دمای بالای آشپرخانه به هیچ عنوان توصیه نمی شود بادام را در آشپزخانه نگهداری کنید. مغز بادام دارای میزان زیادی چربی است که به محض قرارگیری در دمای بالا شروع به فاسد شدن می کند و بلافاصله طعم ان عوض می شود.به همین دلیل آن را دور از فضای آشپزخانه که معمولا دمای بالایی دارد نگهداری کنید.

[slide-anything id=’1494′]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا