شیر بادام مفیدتر است یا شیر بادام هندی؟ (کدام یک دوستدار محیط زیست است؟)

امروزه می‌توانید تقریباً از هر چیزی شیر درست کنید: حبوبات، میوه‌ها، غلات. یکی از محبوب ترین منابع شیر غیر لبنی، مغزها یا به عبارت دقیق تر، آجیل هاست.

شیر بادام محبوب ترین نمونه از این نوع است که بیشترین سهم بازار را از هر نوع شیر غیر لبنی به خود اختصاص داده است. اما این تنها مغزی نیست که می توانید از آن شیر آجیل تهیه کنید. شیر بادام هندی هم هست. قبلا در مقاله ای طرز تهیه شیر بادام را به شما آموزش دادم.

این دو تقریباً به یک روش ساخته می شوند و حتی طعم مشابهی دارند، اگرچه شیر بادام هندی کمی خامه ای تر و غلیظ تر از شیر بادام است. با این حال، در تنها نقطه ای که با هم تفاوت دارند موضوع تأثیرات اجتماعی و زیست محیطی آنهاست. یکی در اکوسیستم آسیب دیده از خشکسالی و دیگری با شیوه های غیر انسانی کار مرتبط است.

ما هر کدام از این شیر آجیل ها را تجزیه می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام یک برای سیاره ی ما بهتر است، بادام هندی یا شیر بادام؟

شیر بادام و شیر بادام هندی

تاثیرات زیست محیطی شیر بادام هندی

قبلا در اینجا توضیح دادیم که اگرچه بادام هندی بعنوان آجیل فروخته می شود، اما در واقع آجیل نیست. آنها روی درختان میوه رشد می کنند و از ” سیب بادام هندی “، میوه هایی که شبیه دستکش بوکس یا فلفل دلمه ای قرمز هستند، بیرون می آیند.

دریافت کد تخفیف

برای دریافت کد تخفیف شگفت انگیز خرید پسته و آجیل همراه با ارسال رایگان شماره موبایل خود را وارد کنید.

درخت بادام هندی همیشه سبز است و فقط در مناطق استوایی رشد می کند. بادام هندی در برزیل، هند، ویتنام، آفریقا، آسیای جنوب شرقی و بخش کوچکی از فلوریدا پرورش داده می شود. حتی آن را با نام بادام برزیلی نیز می شناسند. درختان برای دمای زیر 10 درجه مناسب نیستند. آنها به طور متوسط ​​بین 20 تا 25 سال عمر می کنند و برداشت آنها حدود سه ماه از اواسط بهمن تا اواخر اردیبهشت طول می کشد.

بادام هندی تازه

میزان مصرف آب شیر بادام هندی

شما در مورد مقدار آب بسیار زیادی که درختان بادام می نوشند شنیده اید؟ خوب، درختان بادام هندی خیلی از آنها عقب نیستند و تنها 12 درصد کمتر مصرف می کنند. چیزی که بادام هندی را از بادام جدا می کند (و از یک جهت آنها را دوستدار محیط زیست می کند)  این است که آب خود را از کجا تامین می کنند.

حدود 90 درصد آب مورد نیاز درختان بادام هندی از طریق آب باران (معروف به آب “سبز”) تامین می شود. مناطق استوایی که در آن رشد می کنند، آب فراوانی را فراهم می کند، بنابراین نیازی به تخلیه آب های زیرزمینی نیست.

بادام هندی به آب بیشتری نسبت به کل آب موردنیاز پرورش جو، نارگیل، سویا و برنج نیاز دارد، اما با این حال کمتر از بادام و شیر گاو است.

تاثیر کشت بادام هندی بر خاک

بادام هندی بیشتر روی درختان همیشه سبز واقع در نیمکره جنوبی رشد می کند. ساحل عاج بیشترین تولید را در سطح جهان دارد و پس از آن هند، ویتنام، بوروندی، فیلیپین و تانزانیا قرار دارند. درخت بادام هندی اولین بار در حدود سال 1959 در ساحل عاج شناسایی شد و عمدتاً برای مبارزه با جنگل زدایی و جلوگیری از آتش سوزی در منطقه کاشته شدند.

در حالی که درختان بادام هندی در اصل به مهار فرسایش خاک در ساحل عاج کمک می کردند، اکنون کیفیت خاک را به خطر می اندازند زیرا در کشت های تک تک گسترده ای رشد می کنند که مواد مغذی را کاهش می دهد و باعث حاصلخیزی کمتر خاک می شود. علاوه بر این، با بی نظمی های بارندگی و افزایش دما ناشی از تغییرات آب و هوایی که سلامت محصولات را تهدید می کند، کشاورزان به طور فزاینده ای تمایل دارند از درخت بادام هندی با آفت کش ها و کودها محافظت کنند.

یک نظرسنجی در سال 2020 از کشاورزان بادام هندی در سه منطقه پرتولید ساحل عاج نشان داد که 69 درصد از آنها از مواد شیمیایی کشاورزی در محصولات خود استفاده می کردند.

انتشار گازهای گلخانه ای در تولید شیر بادام هندی

ایالات متحده بزرگترین واردکننده بادام هندی در جهان است و سالانه نزدیک به 100000 تن بادام هندی را از ویتنام، تایلند و هند خریداری می کند. موضوع حمل بادام هندی از مناطق کشت به بازار مصرف خود مبین تولید مقدار زیادی گازهای گلخانه ای است.

خوشبختانه، بادام هندی روی درختانی رشد می کند که به طور طبیعی دی اکسید کربن را جذب می کنند و تا حدی انتشار گازهای گلخانه ای را جبران می کند. علاوه بر این، محصولات جانبی هسته بادام هندی را می توان به عنوان سوخت زیستی و برای نوعی از خوراک دام استفاده کرد که ثابت شده است انتشار متان از کشاورزی حیوانات را به شدت کاهش می دهد.

فرآوری بادام هندی تازه

تاثیر اجتماعی تولید شیر بادام هندی

امروزه دلیل اصلی تحریم بادام هندی توسط مردم، شرایط بد کاری مرتبط با کشاورزی آنهاست.  در صنعت تولید بادام هندی، کودکان ساعات طولانی و با دستمزد ناچیز کار می کنند. در سال 2013، گاردین گزارش داد که کارگران بادام هندی در هند تنها 0.40 دلار در روز درآمد داشتند در حالی که در فرآیند پوست گیری بادام هندی دستان خود را در معرض مایع خورنده قرار می دادند.

به همین دلیل بند “شرایط کار” استاندارد تجارت منصفانه برای آجیل، بیان می کند “کارگران واحدهای فرآوری باید به اندازه کافی در برابر مایع بادام هندی محافظت شوند”. تحت این استاندارد، آموزش، نظارت و تجهیزات حفاظتی مناسب باید به کارگران ارائه شود.

اثرات زیست محیطی شیر بادام

همانند بادام هندی، بادام درختی روی درختانی رشد می کند که برای آب و هوای گرم مناسب است. برخلاف بادام هندی که بیشتر در نیمکره جنوبی رشد می کند، 80 درصد از تولید بادام جهان در کالیفرنیا انجام می شود.

درختان بادام می توانند تا 30 سال عمر کنند (با توجه به اینکه از آتش سوزی هایی که به طور فزاینده ای اتفاق می افتد جان سالم به در می برند) و برای برداشت بین اواسط مرداد تا اواسط مهر آماده هستند. بادام، علیرغم اینکه محبوب ترین نوع شیر گیاهی در ایالات متحده را تشکیل می دهد، بیشترین انتقاد را به دلیل مصرف آب آن دارد.

بادام تازه

مصرف آب حین تولید شیر بادام

بادام پوست کنده به طور متوسط ​​12 درصد بیشتر از بادام هندی به آب نیاز دارد. به نظر زیاد نیست، اما برخلاف بادام هندی که 90% آب موردنیاز خود را از آب سبز طبیعی (آب باران) تامین می کرد، آب باران تنها 58٪ از آب موردنیاز بادام را تشکیل می دهد. نزدیک به یک چهارم آب مورد نیاز بادام با آب های زیرزمینی تامین می شود و آب های زیرزمینی در کالیفرنیا به سرعت در حال کاهش است به طوری که در قرن گذشته بخش هایی از زمین های زراعی این ایالت بیش از دو فوت فرو رفته است.

پس از دهه‌ها خشکی، کالیفرنیا در سال 2021 وارد یک “اضطرار خشکسالی” شد. آب مورد استفاده برای حفظ محصولات به سطوح خطرناکی کاهش یافته است و مشکلی را تشدید می‌کند که به دلیل تغییرات آب و هوایی و کاهش ذوب برف در کوه‌های سیرا نوادا در حال افزایش است. فرماندار گاوین نیوسام از مشاغل و افراد خواسته است که مصرف آب خود را تا 15 درصد نسبت به سال 2020 کاهش دهند. وب سایت انجمن تولیدکنندگان بادام کالیفرنیا می گوید در حال حاضر برای کاهش 20 درصدی مصرف آب تا سال 2025 تلاش می کنند .

شکوفه باغ بادام

تاثیر کشت بادام بر خاک

تا سال 2021، باغ های بادام در کالیفرنیا 1.6 میلیون هکتار را اشغال کردند. آنها همچنین در استرالیا، چین، اتحادیه اروپا و ترکیه رشد می کنند. درختان بادام برگریز هستند و از اواسط اسفند تا اواسط فروردین در نیمکره شمالی گل می دهند. وقتی شکوفا می‌شوند، گل‌های صورتی آن‌ها مرکز کشاورزی کالیفرنیا را با گل‌های صورتی زینتی پوشانده‌اند.

برخلاف باغ‌های بادام هندی، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه باغ‌های بادام جایگزین جنگل‌های بومی در کالیفرنیا یا هر جای دیگر شده‌اند وجود ندارد. با این حال، آنچه یک مشکل شناخته شده است، اتکای محصول به مواد شیمیایی کشاورزی است.

گزارشی در سال 2018 از اداره مقررات آفت کش های کالیفرنیا نشان داد که در آن سال بیش از 450 ماده شیمیایی، از جمله مشتقات نفتی، در محصولات بادام استفاده شده است. این آفت کش ها برای جلوگیری از حشراتی مانند کرم خراط ، یک آفت رایج درخت بادام، در طول فصل شکوفه که گرده افشانی صورت می گیرد، اسپری می شوند.

در حالی که درختان مخروطی مانند کاج معمولاً نیازی به کوددهی ندارند، نیتروژن اضافه شده برای گونه‌های برگ‌ریز مانند درخت بادام مفید است و می‌تواند منجر به عملکرد بالاتر محصول شود. در دره مرکزی، جایی که این درختان بادام رشد می کنند، مواد شیمیایی کشاورزی برگ درختان را مانند برف می پوشانند. آنها آب آشامیدنی را آلوده می کنند و در گذشته باعث ایجاد جوش در مردم می شدند.

انتشار گازهای گلخانه ای در تولید شیر بادام

درختان بادام به طور طبیعی دی اکسید کربن را جذب می کنند. فرآیند رشد و تولید شیر بادام، با توجه به ویژگی‌های آن، حدود یک سوم پوند گازهای گلخانه‌ای در هر فنجان تولید میکند. سپس، شما باید انتشار گاز گلخانه ای ناشی از توزیع شیر بادام را در نظر بگیرید. باغ های بادام از نظر جغرافیایی بیشتر از باغ های بادام هندی متمرکز هستند، بنابراین مسافت زیاد پیموده شده برای رسیدن به دست مصرف کننده تقریباً اجتناب ناپذیر است.

مشخص نیست که کدامیک، شیر بادام یا شیر بادام هندی دارای ردپای کربن کمتری است، اما داده ها نشان می دهد که شیر بادام در مقایسه با شیر جو دوسر، شیر سویا، شیر برنج و شیر لبنیات برتر است.

شکوفه بادام

بهره کشی از حیوانات حین تولید شیر بادام

بسیاری از وگان ها از محصولات بادام به دلیل استثمار حیوانات اجتناب می کنند. هر دو درخت بادام هندی و بادام برای تولید میوه نیاز به گرده افشانی دارند، اما صنعت بادام در کالیفرنیا فشار زیادی بر روی زنبورها می آورد.

هر سال 1.6 میلیون کلنی زنبور عسل با کامیون از خارج از ایالت به دره مرکزی کالیفرنیا منتقل می شود. آنها برای گرده افشانی درختان بادام از بهمن تا فروردین، پس از سمپاشی درختان با مواد شیمیایی زراعی مضر، باید از خواب زمستانی خود بیدار شوند (یک خواب طولانی برای حفظ سلامت و ایمنی). هنگامی که محققان در سال 2016 یک نظرسنجی ملی انجام دادند به این نتیجه رسیدند که زنبورداران تجاری 9 درصد از مرگ زنبورها را به قرار گرفتن در معرض آفت کش ها نسبت دادند.

کدام سبزتر است و با محیط زیست سازگازتر؟ شیر بادام یا شیر بادام هندی

وقتی سیب را با سیب مقایسه می کنید، نیازهای درختان بادام هندی و درختان بادام بسیار مشابه است. آنها به مقادیر مشابهی از آب نیاز دارند و تأثیرات مشابهی بر سلامت خاک دارند زیرا آنها برای چندین دهه در کشت های تکی زندگی می کنند. اغلب اوقات، باغات غیر آلی مملو از مواد شیمیایی کشاورزی هستند که به حیات وحش و محیط زیست آسیب می رساند.

اما داشتن نیازهای مشابه لزوماً به این معنی نیست که آنها تأثیر یکسانی دارند. درختان بادام ممکن است تنها 12 درصد بیشتر از درختان بادام هندی آب بنوشند، اما تقریباً به طور کامل به سفره های زیرزمینی متکی هستند که در بحبوحه خشکسالی کالیفرنیا به سرعت در حال کاهش هستند . و در حالی که می توان از شرایط بد کار در جبهه بادام هندی جلوگیری کرد، بازار بادام بدون گرده افشانی انبوه دوام نمی آورد، که ذاتاً ناپایدار است.

در نهایت، شیر بادام هندی یک گزینه سبزتر از شیر بادام است، اما مطمئن شوید که فقط انواع ارگانیک را خریداری می کنید.

0%

User Rating: Be the first one !
منبع
treehugger

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا