مزیت پسته ایرانی در مقایسه با پسته آمریکایی و ترکی

مای آجیل در این مقاله مزیت پسته ایرانی در مقابل پسته آمریکایی و ترکی را مورد بررسی قرار می دهد.

نگاهی مختصر به جوانب فرهنگی، اقتصادی و کشاورزی پسته:

می توان به جرات گفت پسته تنها آجیلی است که با دیدن آن، برای شما “خندیدن” تداعی می شود. به همین خاطر در ایران و بعضی کشورهای دیگر پسته را به عنوان “آجیل خندان (smiling nuts)” و یا “آجیل شاد (happy nuts)” می شناسند.
پسته در مقایسه با سایر آجیل ها، ظاهری زیباتر و درخور تامل دارد. این آجیل منبع غذایی فوق العاده به حساب می آید.

معادل انگلیسی پسته (pistachio) است و به عنوان بادام سبز (برای خرید بادام کلیک کنید) هم شناخته می شود. اما در ایران پسته با نام “طلای سبز” شناخته می شود.
پسته با فرهنگ ایرانی عجین و در هم تنیده شده است. در واقع این آجیل در تمام جنبه های زندگی ایرانی وجود دارد.
این آجیل باستانی و خوشمزه ریشه در داستان ها، اعتقادات، آداب و رسوم و آیین هایی مانند نوروز و یلدا دارد. حتی در مراسمات و تشریفات مانند عروسی ها و مراسم های مختلف مصرف می شود.

شرایط ایده آل آب و هوایی برای درخت پسته اقلیم خشک و گرم در تابستان همراه با زمستان سرد و معتدل می باشد. پسته در زمستان تا دمای “منفی 20” و در تابستان تا “مثبت 45” درجه سانتیگراد را تحمل می کند. در ایران شهرهای دامغان و رفسنجان مهد پسته هستند.
میزان تولید پسته در ایران سالانه به طور میانگین حدود ۲۰۰ هزار تن است (منبع:کالاخبر). در صورتی که این آمار برای امریکا حدود 230 هزار تن می باشد.
تحقیقات نشان داده است كه 60٪ از كل پسته در انواع بستنی ها مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین به صورت آجیل شور مصرف می شود.

و اما چرا پسته ایرانی (مزیت پسته ایرانی)؟!

پسته های بعمل آمده در ایران دارای مزایای مختلفی هستند که آن را نسبت به رقبای آمریکایی و ترک خود جدا می کند.
پسته ایرانی به خاطر طعم بی نظیرش شهرت جهانی دارد. به نظر شما چرا پسته کشت شده در ایران از طعم بهتری نسبت به پسته های به عمل آمده در کشورهای آمریکا و ترکیه برخوردار است؟!
علت اصلی این موضوع مقدار بالای روغن موجود در پسته ایرانی است که باعث میشود هنگام بودادن آن در دمای بالا مزه بهتری نسبت به رقبای خودش را داشته باشد.

در ادامه به پنج تفاوت و مزیت پسته ایرانی نسبت به سایر رقبایش خواهیم پرداخت:

  • تنوع و گوناگونی ارقام پسته

انواع مختلفی از ارقام پسته ایرانی وجود دارد. 4 مورد از ارقام تجاری در سطح بین المللی عبارتند از: پسته فندقی (40 درصد باغات پسته را تشکیل می دهد)، پسته کله قوچی (20 درصد باغات پسته)، پسته اکبری (15 درصد باغ های پسته) و پسته احمدآقایی (12 درصد باغات پسته).
علاوه بر رقم های مذکور، ارقامی مثل: پسته عباسعلی دامغان، پسته شاه پسند (شاهپسند) دامغان، پسته خنجری دامغان، پسته فرخی دامغان، غنوری، واحدی، سیدعلی آقایی بادامی، سیف الدینی، پوست کاغذی، بادامی راور، خنجری راوری، اوحدی، سفید نوق، بادامی زرند، قزوین و غیره نیز در ایران موجود هستند.

هریک از ارقام ذکر شده دارای شکل، اندازه، طعم و خواص منحصر بفردی هستند.

  • بالاتر بودن نسبت مغز به کل پسته

پسته ایرانی دارای نسبت مغز بالاتری نسبت به پسته های دیگر می باشد.
به زبان ساده تر می توان گفت که شما با خرید مقدار ثابتی از پسته ایرانی و پسته های دیگر، مقدار بیشتری مغز پسته ایرانی را به نسبت سایر رقبا میل می کنید.

  • میزان بودادن بیشتر در دماهای بالا

باتوجه به مقدار بالای روغن اشباع نشده موجود در پسته ایرانی، آنها ظرفیت بوداده شدن (پخته شدن) را در دماهای بین 160 تا 180 درجه سانتی گراد دارند.
خوب برشته شدن طعم بی نظیری به این آجیل میدهد، ضمن اینکه هرگونه باکتری زنده را در محصول ازبین می برد.
بدیهی است که دمای پایین تر از 120 درجه سانتی گراد (به منظور بودادن پسته) که توسط برخی تأمین کننده ها توصیه می گردد؛ به دو مزیت فوق (یعنی طعم بهتر و از بین رفتن باکتری ها) نخواهد رسید.

  • طعم و مزه

در طول دوره زمانی طولانی، مصرف کنندگان در سراسر جهان طعم پسته های ایرانی را ترجیح داده اند.
هر چهار نوع تجاری پسته ایرانی (پسته فندقی، پسته کله قوچی، پسته اکبری و پسته احمدآقایی) هرکدام طعم غنی، منحصر به فرد و خاصی دارند.
در همین راستا، پسته های ایرانی ترکیبی از طعم های بی نظیر را ارائه می دهند که به ذائقه مصرف کننده تنوع خاصی می بخشد.

  • قابلیت خرید و فروش

تعداد زیادی از تولید کنندگان، خریداران، صادرکنندگان و واردکنندگان پسته ایرانی شرایط رقابت کامل را در بازار ایجاد می کنند. در نتیجه فرصت های تجاری (خرید و فروش) به صورت عادلانه در اختیار فروشندگان و خریداران پسته ایرانی قرار می گیرد.
در صورت عدم وجود شرایط مناسب برای رقابت، بازار ممکن است با تثبیت قیمت و دست کاری بازار توسط بازیکنان تأثیرگذار روبرو شود.

پسته آمریکایی

در دهه 1880 میلادی، پسته های وارداتی در ایالات متحده توسط مهاجران خاورمیانه معروف شده بودند. پس از سالها آزمایش، مفهوم صنعت پسته آمریکایی به واقعیت تبدیل شد.
کشت پسته در آمریکا در دهه ۱۹۳۰ با واردات بذر‌های ایرانی آغاز شد(منبع: تابناک). بیش از ۹۰ درصد پسته آمریکا در ایالت کالیفرنیا تولید می‌شود.

پسته های آمریکایی بسیار شبیه به پسته های ایرانی هستند اما با کمی تفاوت در کیفیت و اندازه و کاملا در قیمت.

پسته آمریکایی

پسته ترکی (پسته به عمل آمده در ترکیه)

براساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد «فائو» ترکیه پس از آمریکا و ایران در رده سوم کشورهای تولیدکننده پسته قرار دارد (منبع).
پسته ترکی در مقایسه با سایر ارقام از اندازه کوچکتری برخوردار است. این نوع پسته به نام “پسته آنتپ (Antep)” شناخته می شود.
پوست سخت پسته ترکی نسبت به سایر ارقام موجود، سخت تر شکافته و باز می شود. به همین دلیل هنگام بودادن و تفت دادن آن، دهانه پسته کمتر باز می شود.
مزه و طعم پسته ترکیه به طور قابل توجهی بهتر از ارقام پسته آمریکایی محسوب می باشد. و به طور قابل توجهی گران تر از انواع بزرگتر آن در ایالات متحده است.

پسته ترکی

امتیاز به این مطلب

0

به این مطلب امتیاز دهید

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا