3 اشتباه رایج در هنگام خرید آجیل!!

اگر به آجیل علاقه دارید و طعم و مزه آجیل برای شما مهم است حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. در این مقاله شما را در رابطه به 3 اشتباه که اکثرا در هنگام خرید آجیل انجام می دهید آگاه می کنیم.

همه ی ما درباره خاصیت ها و فواید آجیل و خشکبار می دانیم. این دانه ها منبع بسیار مناسب آنتی اکسیدان ها و فیبر هستند و مقادیر زیادی چربی های سالم دارند. در تحقیقات پژوهشگران مشخص شده مصرف آجیل باعث کاهش کلسترول و بروز بیماری های قلبی می شود.

آجیل ترکیبی از پسته، بادام، گردو و فندق است که یک طعم دلپذیر را می سازد. اما کاربرد این دانه ها فقط به آجیل ختم نمی شود. شما می توانید این دانه های خوشمزه را در سالاد بریزید یا از گردو در تهیه نان خانگی استفاده کنید یا آنها را به گرانول خود بیافزایید. حتی استفاده از کره ی آجیل نیز نوعی مصرف این دانه های مقوی و مغذی محسوب می شود.

حال که ما اطلاعات کاملی درباره آجیل ها بدست آوردیم لازم است به برخی اشتباه های رایج که هنگام خرید آجیل مرتکب می شویم بپردازیم. اگر اقداماتی که در ادامه گفته می شود را انجام دهیم مطمئنا مدت زمان بیشتری می توانیم طعم و مزه آجیل را حفظ کنیم.

خرید آجیل بصورت فله

بزرگترین اشتباهی که اکثر ما مرتکب می شویم این است که آجیل را از فروشگاه هایی میخریم که بصورت فله و روباز محصولات را میفروشند. اکسیژن دشمن شماره یک آجیل است و ما واقعا نمیدانیم این آجیل که در سطل فله هست چندوقت یکبار عوض می شود و یا چه مدت در فضای باز و در معرض اکسیژن بوده است. اکسیژن طراوت آجیل را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود آجیل بوی کهنگی  بگیرد. بهترین راهکار خرید بسته بندی آجیل است. آجیل های بسته بندی شده این اطمینان را به شما می دهد که هیچ راه ارتباطی با بیرون ندارد.

کلام آخر اینکه حتما شما هم دیده اید افرادی را که دست خود را درون ظرف آجیل هایی که روباز هستند فرو میبرند تا آنها را از نزدیکتر بررسی کنند. همین کار باعث آلوده شدن آجیل می شود و آن را در معرض میکروبهای خارجی و باکتریها قرار می دهد.

نگهداری آجیل

نگهداری آجیل در خانه

خیلی از افراد تصور می کنند می توانند آجیل را در فضای باز برای مدت طولانی نگهداری کنند. از آنجا که آجیل حاوی مقادیر زیادی چربی اشباع نشده است، این دانه ها استعداد زیادی برای فاسد شدن دارند. هرگونه نور، اکسیژن و گرما به تسریع فرآیند فاسد شدن آجیل کمک می کند. بهترین روش نگهداری آجیل و خشکبار قرار دادن آن داخل یک ظرف دربسته درون یخچال یا فریزر است. یخچال هر سه مورد نور و اکسیژن و گرما را کنترل کرده تا آجیل شما برای مدت زمان طولانی تری سالم بماند.

کارشناسان معتقدند یک بسته آجیل که با بیرون ارتباط هوا ندارد و وکیوم شده باشد را می توان به مدت 2 سال در فریزر نگهداری کرد! اگر این بسته بندی با هوای بیرون ارتباط داشته باشد این مدت برای آجیل های مغز شده به مدت یکسال و برای آجیل های دارای پوست بیرونی مثل بادام با پوست و گردو به مدت یک سال و نیم خواهد بود.

اگر می خواهید آجیل خود را در آینده نزدیک مصرف کنید بهتر است آن را داخل یک ظرف در بسته در یک مکان تاریک قرار دهید و ظرف 2 هفته آن را مصرف نمائید.

توجه به تاریخ انقضا

یکی از موارد چالش و بحث برانگیز موضوع تاریخ انقضا درج شده روی آجیل های بسته بندی است. این تاریخ یکی از مواردی است که باعث اشتباه در خرید آجیل می شود. باید حتما به این موضوع دقت کنیم که این تاریخ صرفا یک پیشنهاد و حدس هایی درباره زمان تازه ماندن آجیل است و نه فاسد شدن آن. ماندگاری آجیل به سه عامل بستگی دارد: شرایط نگهداری، فله یا بسته بندی بودن آن و اینکه آجیل مغز شده است یا دارای پوست.

کارشناسان می گویند به آجیل بعنوان یک کالای تاریخ انقضا دار نمی توان نگاه کرد. شما باید به آجیل همانطور نگاه کنید که به گوجه یا اسفناج نگاه می کنید. اگر با گذشت زمان آجیل شما رنگ و بوی کهنگی گرفته بود آنها را دور بریزید در غیر اینصورت بدون هیچ نگرانی آنها را مصرف کنید و از خوردن آجیل لذت ببرید.

امتیاز به این مطلب

0

به این مطلب امتیاز دهید

User Rating: 4.7 ( 2 votes)
منبع
realsimple

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا