5 آجیل که شما را باهوش تر می کند!! آجیل‌های تقویت‌کننده مغز

همه ما از فواید این دانه های مغذی کمابیش اطلاعاتی داریم. مطالعاتی بسیاری بر روی آجیل ها انجام شده است و ما کاملا آگاهیم که آنها باعث تقویت مغز و افزایش هوش می شوند. این دانه ها سرشار از مواد مغذی و اسید های چرب از جمله امگا3، DHA، اسید ایکوزاپنتائنوئیک هستند. این اسیدهای چرب برای سلامت و رشد سلول‌های جدید مغزی بسیار مفیدند و باعث:

  • تقویت حافظه
  • بهبود تمرکز
  • تصمیم‌گیری سریعتر

می شوند.

آجیل همچنین حاوی مواد معدنی زیادی است از جمله:

  • فسفر
  • پتاسیم
  • فلز مس
  • فلز روی
  • سلنیوم

یک مطالعه بزرگ در دانشگاه هاروارد اخیراً نشان داده است که خوردن آجیل به‌شدت با افزایش طول عمر در ارتباط است. در یک مطالعه بیش از 100000 نفر شرکت‌کننده، محققان دریافتند که افرادی که روزانه آجیل می‌خورند در مقایسه با افرادی که آجیل نمی‌خورند، 20٪ کمتر دچار مرگ می‌شوند.

بااین‌حال درزمینهٔ سلامت مغز، همه آجیل‌ها عملکرد یکسانی ندارند. تنوع زیادی در فواید سلامتی، به‌ویژه از دیدگاه سلامت مغز در انواع مختلف آجیل وجود دارد.

آجیل بسیاری از موادی را تامین می کند که بدن قادر به ساخت آن نیست

مهمترین دلیل خوردن آجیل این است که بدن انسان بسیاری از مواد مغذی و اسیدهای چرب را نمیتواند تولید کند و تنها راه دریافت آن همین دانه های خوشمزه است. خوردن آجیل همچنین باعث می شود به تنقلات نامناسب که به بدن ضرر می رساند نیز کمتر فکر کنید. شواهد و نشانه های کمی وجود دارد که مصرف آجیل با توجه به انرژی و کالری آن باعث چاقی و اضافه وزن شده باشد.

از بروز بیماریهای عصبی جلوگیری کنید

علاوه بر اسیدهای چرب ضروری که در بالا ذکر کردیم، آجیل سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌هایی نظیر:

  • فیتوکمیکال
  • توکوفرول ها (ویتامین E)

این آنتی اکسیدان‌ها در مقابله با بیماریهای مغزی و عصبی مانند آلزایمر ، پارکینسون و هانتینگتون موثرند.

آجیل باعث بهبود کیفیت زندگی و حتی شغلی می شود.

مصرف آجیل باعث تقویت حافظه و افزایش سرعت تصمیم‌گیری می شود. این موارد در بهبود کیفیت زندگی و حتی شغلی موثراست. مشکلات امروزی نیاز به سرعت در تصمیم‌گیری، یادگیری سریع مهارت‌های زندگی و برنامه‌ریزی برای آینده دارد. همه اینها دلایلی هستند که ما را متقاعد کنند تا آجیل را به رژیم غذایی خود بیافزاییم.

ما هر روزه در زندگی و محل کار دچار استرس بالایی هستیم که می تواند بر زندگی ما تاثیر نامطلوب بگذارد. استرس یک قاتل واقعیست. پس با یک سبک زندگی سالم و همراه با ورزش و مصرف آجیل به جنگ استرس برویم و ذهن خود را تقویت کنیم.

حال به بررسی بهترین آجیل های مناسب مغز می پردازیم:

راهنمای خرید گردو

گردو

هنگامی که صحبت از غذای مغز می شود اولین گزینه گردو است. این آجیل سرشار از DHA، اسیدهای امگا 3 اشباع نشده (حدود 2.5 گرم در هر 28 گرم) ، پلی فنول‌ها و ویتامین E است.

تحقیقات پژوهشگران نشان می دهد که گردو ضمن کاهش اضطراب، مهارتهای یادگیری و حافظه را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

DHA موجود در گردو برای مغز نوزادان (در صورتیکه مادر در زمان بارداری از آن استفاده کرده باشد) مناسب است. این ماده برای بزرگسالان هم مفید است و میزان مناسب از آن باعث کاهش تخریب بافت مغز می شود. نشان داده‌شده است که DHA از سلامت مغز در نوزادان محافظت می‌کند، عملکرد شناختی را در بزرگ‌سالان بهبود می‌بخشد و از کاهش شناختی مربوط به سن جلوگیری کرده و یا آن را بهبود می‌بخشد. حتی یک مطالعه نشان می‌دهد مادرانی که از مقدار کافی DHA برخوردارند بچه‌های باهوش‌تری دارند. فقط یک‌چهارم فنجان گردو تقریباً 100٪ از مقدار توصیه‌شده روزانه DHA را تأمین می‌کند.

محققین خوردن حدود 1.6 گرم امگا3 در روز برای آقایان و 1.1 گرم برای بانوان را توصیه می کنند.

برای خرید گردوی با کیفیت همراه با ارسال رایگان به صفحه خرید گردو مراجعه کنید.

بادام

بادام

بادام به نسبت دیگر آجیل ها بیشترین مقدار ویتامین E را دارد. محققین به وجود ارتباط بین میزان مصرف بادام و کاهش ابتلا به آلزایمر و زوال عقل و کاهش توانایی ارتباط کلامی پی بردند. این دانه حاوی حدود 23.63 میلیگرم ویتامین E در هر 100 گرم است.

مصرف ویتامین E معمولاً با بهبود توانایی‌های شناختی مرتبط با افزایش سن همراه است. در یک مطالعه، شرکت‌کنندگانی که ویتامین E دریافت کرده‌اند ازنظر آماری و بالینی در برخی از اقدامات حافظه و کلامی بهبود داشتند، درحالی‌که شرکت‌کنندگانی که دارونما دریافت کرده‌اند این پیشرفت را نداشته‌اند.

توصیه می شود بادام را بصورت خام مصرف کنید اما آن را بصورت بو داده و شیر بادام هم می‌توان مصرف نمود. قبلا درباره فواید شیربادام در دوران بارداری برای شما گفته بودیم.

همین الان با مراجعه به صفحه خرید بادام می توانید بادام با کیفیت همراه با ارسال رایگان خریداری کنید.

بادام زمینی

بادام زمینی

بادام زمینی سرشار از نیاسین (ویتامین B3 ویتامین B3 یا ویتامین PP) است. نیاسین به عنوان یک مؤلفه اصلی رشد و توسعه عصبی شناخته می شود و در بهبود بیماریهای عصبی بسیار موثر است. مطالعات مختلف، کمبود نیاسین را با بروز بیشتر افت شناختی و آلزایمر مرتبط کرده است. همچنین تحقیقات مقدماتی انجام‌شده است که نشان می‌دهد خوردن بادام‌زمینی ممکن است به جلوگیری از پارکینسون کمک کند.

برای تامین نیاسین چه میزان بادام زمینی در روز باید مصرف کنیم؟ این آجیل در حدود 12.9 میلیگرم در هر 100 گرم نیاسین دارد. آقایان به 16 میلیگرم و زنان به 14 میلیگرم نیاسین نیاز دارند، یعنی 124 گرم بادام زمینی.

پوست گرفتن فندق

فندق

اسیدهای چرب بعلت وجود ویتامین E، منیزیم، تیامین، فولات و اسیدهای چرب یک غذای خوب برای مغز محسوب می شود. تحقیقات بسیاری ثابت کرده است که ویتامین E روند بیماری های مغزی که با افزایش سن ایجاد می شود نظیر آلزایمر، زوال عقل و پارکینسون را کاهش می دهد. منگنز نیز باعث بهبود فعالیت مغزی می شود.

تیامین را “ویتامین اعصاب” می نامند. این ماده نقش اساسی در عملکرد سالم اعصاب و کاردکردهای شناختی دارد. کمبود این ماده برای مغز مضر است. چربی‌ها و پروتئین‌های موجود در فندق نیز در به کاهش خطر ابتلا به افسردگی کمک می کند.

فواید تخمه کدو

تخمه کدو

تخمه کدو سرشار از آنتی اکسیدان است. ای دانه دارای مقادیر زیادی منیزیم (برای یادگیری و حافظه مفید است) ، آهن (باعث جلوگیری از مه مغز و اختلال شناختی می شود)، روی (برای سیگنالینگ عصبی و جلوگیری از بیماریهای عصبی ضروریست) و مس(در حفظ سیگنالینگ عصبی مناسب دخیل است) است.

از مغزهای دیگر مانند اسپند، شاه‌بلوط و بادام‌هندی اغلب به‌عنوان مزایای سلامت مغز یاد می‌شود. بااین‌وجود، مطالعات علمی منتشرشده برای تأیید این ادعاها کم است یا اصلاً انجام نشده است، بنابراین برای اطمینان باید منتظر تحقیقات بیشتر باشیم.

البته مغزها کالری زیادی دارند. بسیاری نگران‌اند که با افزایش کالری دریافتی و افزایش وزن بالقوه، مزایای اثبات‌شده خوردن آجیل برای سلامتی کمتر شود. جالب‌توجه است، مطالعات نشان داده است که افرادی که به‌طور منظم آجیل می‌خورند، درواقع وزن کمتری نسبت به مصرف‌کنندگان سایر محصولات مغزدار دارند.

امتیاز به این مطلب

0

به این مطلب امتیاز دهید

User Rating: 4.65 ( 1 votes)
منبع
vermifood

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا