5 خاصیت احتمالی سویا برای بدن!

سویا یا سویای بو داده یک میان وعده عالی و ترد است که از دانه سویا بدست می آید. این دانه را در آب خیس کرده و سپس بو داده یا کبابی می کنند. سویا بوداده دارای مقادیر زیادی  فیبر ، پروتئین گیاهی ، ایزوفلاون ها و چندین ماده مغذی دیگر است که از خاصیت آن می توان گفت باعث سلامت قلب، تقویت استخوان ها و حتی کاهش وزن می شود.

خاصیت سویا

ممکن است سلامت قلب را تضمین می کند

خوردن آجیل سویا می تواند به کاهش کلسترول خون و بهبود سلامت قلب کمک کند.

اگرچه ساز و کار این فرآیند هنوز بطور کامل تشریح نشده ولی فیبر، پروتئین و اسید آلفالینولنیک در این ساز و کار نقش اساسی دارند.

سویا همچنین حاوی ایزوفلاون هاست که رفتاری شبیه به استروژن ها دارد و بعنوان آنتی اکسیدان عمل می کند.

در یک مطالعه با بررسی 35 مورد مشخص شد مصرف فرآورده های سویا باعث کاهش معنی دار سطح کلسترول بد می شود. این در حالیست که کلسترول خوب افزایش می باید.

علاوه بر این در یک پژوهش روی 60 زن طی 8 هفته مشخص شد مصرف 25 گرم از پروتئین سویا فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را بترتیب 9.9% و 6.8% کاهش می دهد.

نتیجه:

آجیل سویا می تواند با کاهش کلسترول و همچنین فشار خون باعث سلامت قلب شود.

ممکن است باعث کاهش وزن شود

سویا بدلیل وجود پروتئین به متابولیسم بدن کمک کرده و می تواند باعث کاهش وزن شود. از طرفی وجود فیبر و ایزوفلاون ها باعث چربی سوزی می شود.

طی یک پژوهش از بین 30 بزرگسال که بمدت 8 هفته مورد آزمایش بودند آنان که در رژیم غذایی کم کالری خود از سویا بجای پروتئین استفاده کردند نسبت به کسانی که از پروتئین حیوانی در رژیم غذایی خود استفاده کردند، کاهش قابل توجهی در میزان توده چربی بدن مشاهده شد.

در مطالعه ای دیگر مشخص شد در بین افراد دارای اضافه وزنی که در صبحانه خود از فیبر سویا استفاده می کنند نسبت به سایرین وزن بیشتری از دست می دهند.

نتیجه

پروتئین، فیبر و ایزو فلاون زیاد آجیل سویا ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

خاصیت سویا

احتمالا استخوان ها را تقویت می کند

ایزوفلاون موجود در سویا احتمالا استحکام استخوان ها را تقویت کرده و مانع پوکی استخوان می گردد.

طی یک مطالعه در بین 10 زن یائسه مشخص شد مصرف مکمل های ایزوفلاوین حداقل به مدت 6 ماه تراکم مواد معدنی استخوان را بطور چشمگیری افزایش داد. برخی  یافته ها حاکی از آن است سویا میزان ایزوفلاوین بیشتری نسبت به مکمل های دارویی دارد.

نتیجه

آجیل سویا منبع عظیم ایزوفلاون است که احتمالا تراکم استخوانی را بهبود می بخشد.

ممکن است به کاهش علائم یائسگی منجر شود

به علت کاهش سطح استروژن در دوران یائسگی علایمی نظیر گر گرفتگی  و نوسانات خلقی پدیدار می شود. بعلت اینکه ایزوفلاون ها رفتاری شبیه به استروژن دارند ممکن است به کاهش نشانه های یائسگی کمک کنند.

در یک مطالعه در بین 60 زن مسن که 8 هفته به طول انجامید نشان داد کسانی که سویا در رژیم غذایشان موجود بود نسبت به بقیه علائم و نشانه های نظیر گرگرفتی را 40 درصد کمتر تجربه کردند. در پزوهشی دیگر در بین 17 زن یائسه نشان داد مصرف ایزوفلاون بمدت 6 هفته تا 12 ماه، شدت گرگرفتگی را 20 درصد کاهش داد. البته در بررسی چند مقاله دیگر بیان شده که رابطه معناداری بین مصرف آجیل سویا و علایم یائسگی مشاهده نشده است.

نتیجه

ایزوفلاون موجود در سویا رفتاری شبیه به استروژن دارد و ممکن است به کاهش علائم یائسگی منجر شود، هرچند تحقیقات در این رابطه ضد و نقیض است.

آجیل سویا ممکن است از ما در برابر سرطان محافظت کند

تحقیقات میدانی نشان از آن دارد که مصرف سویا خطر ابتلا به سرطان پروستات و پستان را کاهش می دهد.

بحث بر سر تاثیر سویا و ایزوفلاون ها بر سرطان همچنان ادامه دارد. با بررسی 35 مطالعه علمی می توان نتیجه گرفت مصرف سویا با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان آسیایی رابطه دارد، اما هیچ رابطه ای در این زمینه در پژوهش های کشورها غربی یافت نشد. بعلاوه تحقیقات دیگری مصرف سویا را دلیل کاهش 30 درصدی ابتلا به سرطان پروستات می دانند.

اثرات ضد سرطانی سویا احتمالا بعلت وجود ایزوفلاوین هاست که نوعی آنتی اکسیدان هستند.

با این حال برای اثبات این فرضیات به تحقیقات بیشتری نیاز است. (منبع)

نتیجه

آجیل سویا ممکن است به کاهش سرطان سینه و پروستات منجر شود، اما به تحقیقات و مطالعات بیشتری نیاز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا