انواع پسته دامغان کدامند؟؟!

امتیاز به این مطلب

0

به این مطلب امتیاز دهید

User Rating: 4.55 ( 1 votes)

از دیرباز درخت پسته بصورت وحشی در برخی مناطق ایران از جمله دامغان می روییده است. هنوز هم وجود جنگل های پسته وحشی در شمال شرق ایران از پیشینه باستانی این درخت حکایت دارد. تصور می شود که در حدود 4 هزار سال قبل این درخت اهلی شده و مورد کشت قرار گرفته و انسان با تعریف پسته آشنا شده است. در حال حاضر شهرهای دامغان، رفسنجان، سیرجان، زرند و …. بعنوان مراکز تولید ارقام مختلف پسته شناخته می شوند. اگرچه کیفیت انواع پسته ایران زبانزد جهانیان است اما شاید بتوان وجه تمایز پسته دامغان را در میزان چربی و طعم متفاوت آن دانست. از طرفی شرایط اقلیمی مناسب باعث شده پسته دامغان در واریته های مختلف ترکیبات ضروری و ارزشمندی را دارا باشد.

خرید کنید:

خرید پسته دامغان (قیمت منصفانه)

انواع پسته دامغان

اگرچه تمامی گونه های پسته نظیر اکبری، کله قوچی و احمدآقایی و …. در دامغان می روید اما پسته های شاهپسند، عباسعلی و خنجری خاص این خطه هستند. در ذیل به توضیح این گونه های می پردازیم:

پسته عباسعلی دامغان

پسته عباسعلی دامغان

این پسته از گونه‌های بومی دامغان بوده و از خانواده پسته احمدآقایی می‌باشد. جالب است بدانید درخت پسته عباسعلی دامغان اولین بار توسط دانشگاه کمبریج انگلستان مورد بررسی قرار گرفت و در سال 1370 نهال اصلاح نژاد شده آن وارد بازار شد. این پسته منبع غنی بسیاری از مواد معدنی است و طعم و مزه بسیار لذیذی دارد. دلیل این طعم دلنشین چربی بسیار بالا در کنار شیرین بودن مغز آن است؛ چیزی که در بیشتر ارقام پسته دامغان شاهد آن هستیم. پسته عباسعلی از نظر درجه خندانی دارای رتبه خوبی است و قیمت آن نیز به نسبت سایر ارقام پسته بسیار مناسب است و این عوامل باعث شده یکی از بهترین انتخاب‌ها برای آجیل عید و یلدا باشد. شما می توانید قیمت انواع پسته را در این بخش مشاهده کنید.

پسته عباسعلی رسیده، دارای پوست تازه کرمی رنگ مایل به صورتی است و شکل ظاهری آن کشیده و بادامی می باشد. پوست استخوانی آن نیز سفید بوده و در بین سایر پسته ها خودنمایی می کند.

درخت پسته عباسعلی معمولا دارای تاج متراکم و چوب قوی و مستحکم است که باعث می شود هرس آن کمی سخت و انرژی بر باشد و غالبا با قیچی پنوماتیک صورت گیرد.

خرید پسته عباسعلی دامغان

 

ارسال هدیه برای دوستان

   

  پسته خنجری دامغان

  پسته خنجری دامغان

  پسته خنجری یکی از ارقام تجاری پسته دامغان است که منحصرا در دامغان تولید می شود. این پسته از نظر ظاهری شبیه به پسته احمدآقایی و بادامی است با این تفاوت که دارای یک قوس کشیده (بیشتر از احمدآقایی) است و انتهای دولبه آن مانند خنجر برگشته و نوک تیزی دارد. پوست استخوانی این پسته کدر و تیره تر از انواع دیگر است. پسته خنجری دامغان از نظر کیفیت و قیمت تفاوت چندانی با پسته بادامی ندارد و به همین دلیل بیشتر مواقع بصورت مخلوط با پسته بادامی به فروش می رسد.

  مغز پسته خنجری کاملا سبز و فسفری رنگ و کشیده است و طول آن در حدود 21 میلیمتر است که بیشترین اندازه را در بین پسته ها دارد، به همین دلیل بصورت خلال پسته در شیرینی پزی و بستنی فروشی استفاده فراوان دارد. وزن مغز پسته خنجری دامغان نیز نسبت به سایر پسته ها بالاتر است که دلیل دیگری است برای استفاده از مغز این نوع پسته و افزایش محبوبیت آن.

  پسته خنجری دامغان از گونه های دیرگل و زودرس است بطوریکه حدودا در 20 فروردین به گل می نشیند و تقریبا اوایل مرداد پسته آن می رسد. رسیدن پسته خنجری همراه است با ترک هایی که بر روی پوست تازه آن بوجود می آید. عرضه نوبرانه و زودهنگام پسته خنجری به بازار به عنوان اولین پسته تازه باعث می شود بازار را در اختیار بگیرد و بیشتر تولید آن بصورت تازه بفروش برسد. درجه خندانی این نوع پسته در حد متوسط است و اکثرا از یک طرف خندان است.

  ارتفاع درخت پسته خنجری به حدود 3 متر می رسد و از هر درخت آن 9 سال پس از پیوند در حدود 4.5 کیلو پسته برداشت می شود.

  خرید پسته خنجری دامغان

  پسته شاهپسند دامغان

  پسته شاهپسند دامغان

  پسته شاه پسند دامغان بادامی شکل و کشیده بوده و رنگ پوست استخوانی آن کِرِم تیره است. این پسته از ارقام ممتاز محسوب شده و حجم زیادی از تولید آن صادر می گردد. پوسته رویی مغز این پسته بسیار خوش رنگ و قرمز است و در صورت خشک شدن بسیار لوکس بنظر می رسد. از نظر میزان خندان بودن نیز پسته شاهپسند دامغان درجه مطلوبی دارد.

  درخت پسته شاهپسند دامغان مقاومت زیادی به کم آبی دارد و هر درخت 9 سال پس از پیوند در حدود 3 کیلوگرم پسته می دهد. برگ های آن عموما دارای سه برگچه بوده و جزء پسته های زودگل و متوسط رس است، بطوری که اوایل فروردین گلدهی آن آغاز می شود و اواسط شهریور به بار می نشیند. رنگ پوست تازه این نوع پسته صورتی و قرمز کم رنگ بوده و در هنگام برداشت باید بسیار دقت شود چرا که لکه دار شدن پوست استخوانی آن در زمان برداشت از ارزش آن می کاهد.

  خرید پسته شاهپسند دامغان

  نوشته های مشابه

  ‫2 دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا